Perslerin Büyük Kenti Persepolis

Persepolis Farsça adıyla Taht-ı Cemşid dünyanın en büyük medeniyetlerinden birine ev sahipliği yapan yer. 1979 yılında Unesco Dünya Mirası listesine girmeyi hak kazanmış. Persepolis’e ulaşmanız için ilk önce Mardavsht şehrine gelmeli, oradan otobüsler ile anayolda inebilir ya da taksi kiralayarak ulaşabilirsiniz. Şehir ile Persepolis’in arası 70 kilometre. Antik şehre girmeniz için bilet almanız gerekiyor. Burada turiste ayrı bilet, İran halkına ayrı bilet uygulaması olduğunu belirtmek isterim. “Girişte çantanız varsa emanete bırakmak zorundasınız“ bilginiz olsun. M.S. 6. Yüzyılın sonlarına doğru Kral Darius’un kurduğu şehri daha sonrasında yerine geçen Serhas (Xerxes) ve Ardaşir (Artakserkses)  büyütmüş.  M.S. 330 yılında Büyük İskender şehri ele geçirerek yakıp harabeye çevirmiş ve 19. yüzyılın başında antik kent kalıntıları gün yüzüne çıkartılmaya başlanmış. Giriş yolunda antik şehir karşınıza çıktığı andan itibaren insanı büyülüyor. Unesco Dünya Mirası Listesindeki  bu tarihi yer, asırlar öncesi Büyük Pers İmparatorluğuna ev sahipliği yapmış. Bu büyük tarihin izlerine dokunabildiğim ve görebildiğim için inanılmaz heyecanlıydım. Giriş merdivenlerinden çıkarak antik kente girişinde Tüm Milletler Kapısı karşımıza çıktı.

Persepolis antik kenti

Buradan geçtikten sonra güneye doğru giderek Kral Darius’un halkı kabul ettiği Apadana Sarayı kalıntılarına ulaşılmakta. Apadana sarayını ayakta tutan 36 sütundan günümüze sadece 13 tanesi ayakta kalabilmeyi başarmış. Devamında Apadana merdivenlerini görmeye geçebilirsiniz. Bu merdivenlerin yanındaki bloklar üzerindeki rölyefler zamanımıza kadar iyi korunmuş durumda. Rölyeflerde ise Farsça, Babilce ve Elamca olarak dini içerikli semboller ve Yeni Yıl (Nevruz) kutlamaları anlatılmaktadır. Antik şehirde en kalabalık kalıntıların bulunduğu yer ise 100 sütunlu saraydır. Burası en etkileyici yerlerden biri. Buradan müzeye gitmek istedik fakat müze kapalı olduğu için ziyaret edemedim. Persepolis’in sırtını verdiği tepedeki kaya mezarlarında 2. Artakserkses ve eşinin mezarı bulunmaktadır. Buradan ayrıca antik şehri gerçekten mükemmel bir derecede görebilirsiniz. Yüzyıllar önce beden işçiliği ile bu kazılar nasıl yapılmış bazen anlamakta güçlük çekiyor insan. Persepolis’i  gezmek için 2-3 saatinizi ayırmanız gerekiyor.

İran’a ziyaretiniz olacaksa mutlaka bu antik şehri programınıza alın, gezmekten yorulacaksınız ama tarihi dokudaki izleri görmekten mutlu olacaksınız. Yolu biraz meşakkatli olsa da bu tarihi görmek için fazlasıyla değer.

Keşfetmelisiniz…
Tüm Dünya ülkelerine herzaman bulabileceğiniz ucuz uçak biletleri Tickets.com.tr adresinde.