Puşkar Gezilecek Yerler

Adını beyaz şehir olarak alan Pushkar gezilecek yerler bakımından çok zengin bir yer olmasa da aynı hat üzerinde 3 farklı renkte olan şehirlerden birisi. Batısında mavi şehir Jodhpur ve doğusunda pembe şehir olarak bilinen Jaipur ile birlikte dikkat çeken yerlerden birisi Pushkar. Burada oluşan bu gölün ise rivayete göre Tanrı Brahma’nın düşürdüğü bie damla yüzünden olduğu söyleniyor. Aslında şehir diyebileceğimiz kadar büyük bir yer değil. Büyük bir şehir olan Ajmer’e yaklaşık 10 km uzaklıkta yer alan kasabanın dikkat çeken yönü ise kendisi ile aynı adı taşıyan Pushkar gölünün etrafında yer alan beyaz mimaride ki evler. Öyle ki gölün karşı tarafına geçtiğinizde görüntü sizi de mutlu edecektir. Jaipur’dan 700 Rupi ödeyerek ve yaklaşık 5.5 saat süren bir yolculuk sonrasında varabildim. Buradan her gün sabah saatlerinde Jaipur ve Jodhpur’a otobüs bulabilirsiniz.

Pushkar genel anlamda günü birlik bir gezi ya da 1 gece konaklamalı olarak fazlaca yetecektir. Gezilecek yerlerin başında ise gölün kenarında bulunan Ghat’lar geliyor. Buralarını kutsal olarak bildikleri için Ghat’lara hiçbir şekilde ayakkabı ile girmenize izin verilmiyor. Burada Hinduların yıkandığını, kıyafetlerini yıkadıklarını ve ibadetlerini gerçekleştirdiklerini çıplak gözle görebilirsiniz. En önemli Ghat’lar ise Gau ve Rajbohra. Şehrin diğer görülecek noktaları ise büyüklüğüyle dikkat çeken ve ibadet zamanlarında girişine izin verilmeyen Brahma Temple (Rangjika Temple) kasabanın tepesinde yer alan Savitri Temple ve Old Rangji Temple. Ranglika tapınağının dışında yer alan kapısından görebildiğim gamalı haçlar ise bereketi sembolize ediyormuş, mimarisine hayran kaldım. Ayrıca burada hiçbir tapınağa yabancılar giremiyor.

Ghat’ların üzerinde ki cadde ise şehrin en can alıcı yeri, bütün hediyelik eşya, restoran, eğlence mekanı ve ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz dükkanlar ile dolu. Puskar küçük bir yer olduğu için tuk tuk ya da taksi kullanmanıza gerek yok, çevreyi de gezerim derseniz önerim motor kiralamanız ben günlük 200 Rupiye kiraladım. Buranın en büyük etkinliklerinden birisi ise safari turları. Deve ile turlara katılabilir, isterseniz jeep safari yapabilirsiniz. Burada da önerim pazarlık, artık o kadar alıştım ki bir şey alacaksam mutlaka pazarlığımı yapıyorum .


Pushkar’da ne yenir içilir derseniz Hindistan’ın tüm şehirlerinde ki sokak lezzetlerini burada da bulabilirsiniz. Panapuri, Pav Thaji, Idli, Malay köfte, Uttapaham, Dal Makhani, Dosa, Musroom Masala deneyimleyebileceğiniz lezzetler. Kapalıı su içmenizi öneririm, ayrıca ucuz olarak satılan kabuklu meyvelerden de tüketebilirsiniz. Puskar iki büyük şehir Jaipur ve Jodhpur arasında kalmış küçük bir kasaba, burada en fazla 1 gün 1 gece yeteceğini düşünüyorum. Üzülerek söylemeliyim ki eğer programınızda bu tarafta bir şehir yoksa sadece Pushkar için gitmeye değmeyecektir. Sevdiklerinize hediye götürmek isterseniz ülkenin en meşhur kınalarının burada olduğu söyleniyor, renk renk hem de. Kentte konaklamamı ise gecelik 2 $ ödeyerek Bonfire Hostelde kaldım, kent merkezine yürüyerek 5 dakika uzaklıkta. Ayrıca hostel sahibi tam bir tur acentesi gibi her imkanı size sağlıyor.

Keşfetmelisiniz..
Tüm Dünya ülkelerine herzaman bulabileceğiniz ucuz uçak biletleri Tickets.com.tr adresinde.