Şanlıurfa Gezilecek Yerler

Şanlıurfa diğer bir adı ise Peygamberler şehri olarak bilinmekte. Kent otogarına indiğimde yeni yollar yüksek binalar harika bir şehir görüntüsü ile karşılaşsam da bölgenin o tarihi mistik kokusunu içime çekebileceğim eski mimariyi de görmeyi çok merak ediyordum aslında. Eski şehre doğru ilerledikçe eski mimariyi taş evleri görmeye başlayınca işte aradığım yere geldim diye mırıldandım kendi kendime 🙂 Taş sokaklar, tarihi ibadethaneler, kentin tepesinde bir başlık gibi duran Şanlıurfa kalesi, sokakların arasına girdikçe bir çok dine ait olduğunu hissettiğin topraklar. Burası Şanlıurfa hoş geldiniz, güzel insanlar diyarına.

Şanlıurfa kent merkezinde gezilecek yerlerin başında ise herkesin yakınen tanıdığı Balıklıgöl geliyor. Yaklaşık 150 metre uzunluğunda içinde bir çok rivayet ile anılan sazan balıklarıyla dolu Balıklıgöl’ün içinde Selahaddin Eyyübü’nün yeğeninin yaptırdığı Halil Ur Rahman Cami ve üç semavi dinin atası olarak bilinen Hz. İbrahim’in doğduğu mağarada bulunmaktadır. Balıklıgöl’ün içinde aynı zamanda Hz. Eyüp’ünde makamı bulunmaktadır. Buradan çıkan suların hastalara şifa verdiğine inanılmaktadır. Balıklıgöl’de başınızı kaldırdığınızda gördüğünüz kale ise M.Ö 9500’lü yıllarda Neolitik bir yerleşim höyüğünün üzerine kurulmuş. Balıklıgöl’ün ise hemen üst tarafındaki Şanlıurfa müzesi ise bence ülkemizin büyük gururu.

Dışarısında ki harika mimarisi, içerisinde ise Neolitik çağdan, Tunç çağına, Romalılar döneminden günümüze binlerce eser sergilenmekte. Müze aynı zamanda ülkemizin en büyük müzesi olma özelliğini taşımaktadır. Samimiyetle söylemek isterim ki bugüne kadar gezdiğim ülkelerde bir Vatikan müzesinde etkilenmiştim birde Şanlıurfa müzesinde etkilendim, emeği geçen herkesin yüreğine sağlık. Müzeyi müze kart ile ücretsiz, yada 10 TL ücretle gezebilirsiniz. Müze içinde ayrıca büyük bir restoranda bulunmakta Balıklıgöl etrafındaki Urfa yöresi mimarisi olan taş konaklardan öne çıkanı ise kesinlikle Sakıbın köşküdür. Avlusu oda yapıları ve mimarisiyle ilgi çekmektedir.

Şehir merkezinden yaklaşık 20 dakikalık bir araba yolculuğu ile belkide Türkiye’nin en özel yer altı kazılarından biri, aynı zamanda tarihin bilinen en eski en büyük tapınağı olan Göbeklitepe’ye ziyarete gittim. Buraya ulaşım aracınız yoksa biraz zahmetli, girişte ise müze kartınız ile ücretsiz ziyaret edebilirsiniz. Tapınakların üzeri ise şimdi ahşap tahtalar ile kapanmış.

Dünyanın ilk yerleşim yerlerinden olan Harran ovasında ki, Harran kümbet evler Urfa ziyaretinizde bence mutlaka göreceğiniz alanlardan olmalıdır. Eski özgü yaşamın sürdüğü bu evlerde günümüzde durumu olmayan ve Suriyeli insanların yaşadığını öğrendim. Kümbet evlerin olduğu alana girdiğinizde mimari açısından sizi şaşırtacak özelliklere sahip yapılar mevcut. İçerlerindeki dekor o zamanların kültürünü hala yaşatıyor. Eski zaman kıyafetlerini giyip fotoğraf çekilebilir, mırra içebilir, eski evlerin içinde oturabilirsiniz. Hemen ilerisinde ki Harran kalesi ve Tarihi Harran Üniversitesi kalıntıları ise görülmesi gereken yerlerin devamıdır buralarda. Urfa’dan araçla yaklaşık 50 dakikada ulaşabilirsiniz, eğer aracınız yoksa Şanlıurfa merkezindeki minibüslerle ulaşabilirsiniz.

Şanlıurfa’nın diğer gezilecek en önemli yerlerinden biri ise Halfeti’dir. Merkezden yaklaşık 1.5 saatlik bir araba yolculuğu ile ulaştım. Yollar biraz zorlu olduğu için sıkılsanız da yaklaştığınız da tepeden göreceğiniz manzara sizi benim gibi eminim büyüleyecektir. Halfeti Birecik barajının açılması ile sular altında kalmış ve şu anda ciddi bir turizm yapılmakta burada. Merkeze girdiğinizde tekne turu yapan insanlar sizi zaten gezdirmek için kendilerine çekiyorlar. Halfetiyi yaklaşık 1 saatlik bir tekne turu ile geziyorsunuz. Tekneler kişi başı 10 TL, yamda küçük bir tekneyi 100 TL ye kiralayıp Halfeti’yi turlayabilirsiniz. Şarkılı türkülü oynayarak tarihi gezdiğim hayatımdaki ilk yer oldu burası 🙂 Bence burası Şanlıurfa’nın olmazsa olmazı diyebilirim, mükemmel bir tarih var.

Ciğer şiş, Urfa kebabı, İsot çömleği size önerebileceğim lezzetler, tatlı ise tabiki şıllık tatlısı ve üzerine bir mırra içmeden ayrılmayın derim.

Keşfetmelisiniz.
Tüm Dünya ülkelerine herzaman bulabileceğiniz ucuz uçak biletleri Tickets.com.tr adresinde.