Şanlıurfa Müzesi

Şanlıurfa müzesi için,  bana mutlaka gezmelisiniz dediklerinde itiraf etmeliyim normal bir müzedir, diğerlerinden ne farklı olabilir ki? diye kendi kendime söyleniyordum. Ama daha uzaktan gördüğümde bile belirtmeliyim ki muhteşem bir yer ile karşılaşacağımı düşündüm. Dış görünümü kesme taştan harika bir mimari ile tasarlanmış bir müze ile karşılaştım. Müze içinde yorulduğunuzda dinlenebileceğiniz kahvenizi içebileceğiniz kafeterya alanları, müzenin dışarısında ortasında büyük bir restoran ne diyeyim bilemedim inanın.

Şanlıurfa müzesi

Müze müdürü  Müslüm beyinde eşlik etmesiyle başladık müzeyi gezmeye. Şanlıurfa müzesindeki eserler yöredeki diğer höyüklerde ve eski iskan yerlerindeki çalışmalar sonucu ortaya çıkarılan kültür varlıkları, kronolojik sıralama ile ve ayrı vitrinler halinde teşhir edilmiş. İçeride ki bire bir canlandırmalar ise gerçekten etkileyiciydi.

Giriş katındaki ilk salonda Asur, Babil ve Hitit çağlarına ait eserler sergilenmiş. Arkeolojik döneme ait ikinci ve üçüncü salonlarda ise Neolitik devrine ait kaplar, kesici aletler gibi tarihi eserler, Kalkolitik devrine ait çanaklar, desenli seramikler, ölü gömme küpleri mühürler ile Eski Tunç Çağına ait figüranlı kap parçaları, hayvan figürleri, mühürler, takılar ve madeni eşyalar sergilenmektedir. Günümüze yakın Roma döneminde de önemli eserler bulunmaktadır. Müzeyi gezerken bu kadar büyük eserlerin burada olduğuna şaşırsam da ülkemiz genelinde en çok kazı yapılan ilin Şanlıurfa olduğunu öğrenince haliyle hak veriyorum. Çünkü burası Mezopotamya toprakları büyük bir tarihin yattığı yerler buralar. Müzeye giriş Müze kartınız varsa ücretiz yoksa 8 TL gibi bir ücretle hem tarihin izlerine şahit  olabilir hemde keyifli anlar geçirebilirsiniz.  İçerisinde ise bir çok noktada dinlenebilmeniz ve bir şeyler içebilmeniz için salonlar yapılmış. Üstelik müzenin bahçesinde ise çok şık bir restoran yapılmış. Müze ülkemizin en büyük müze olma özelliğini taşımaktadır, bu bakımdan ülkemiz için büyük bir gurur. Gerçekten Avrupa’da bir çok müze ile yarışabilecek büyüklükte ve güzellikte. Burada emeği geçen herkesi tebrik ederim.
Tüm Dünya ülkelerine herzaman bulabileceğiniz ucuz uçak biletleri Tickets.com.tr adresinde.