Sistine Şapeli

Vatikan’ın içine girdiğimde etkilendiğim öncelikli yer Sistine Şapeli oldu. Vatikan’ı dolaşmaya başladığınızda Sistine Şapeline en son uğrayarak Vatikan’dan ayrılıyorsunuz. Bu yüzden önceden uyarmak isterim. Daha önce Dan Brown’un romanından uyarlanan Melekler ve Şeytanlar filminde geçen  papalık seçimleri bölümünde tanıdım burayı. Papa seçileceği zaman gelen kardinaller burada toplanıp oy kullanılırmış. Sonuç buradan halka bacadan çıkan beyaz duman ile haber edilirmiş. Kimi seçimlerde ise sonuç belli olmadığında ise dışarıda seçimin sonucunu saatler günlerce bekledikleri de olabiliyormuş. Şapelden içeri girdiğinizde benim gibi sizde büyüleneceksiniz eminim. Burası bir ibadet yerinden öte bir sanat galerisi gibi. Duvarlarda gördüğünüz resmedilişler sizde benim gibi fazlasıyla hayranlık uyandıracaktır.

Sistine Şapeli

Sistine Şapeli 1473 yılında yapılmış, Papa Julius tarafından ise Michelangelo’ya tavan resimlerinin yapılması istenmiş. Şapel için Rönesansın en büyük eserlerinden olan Kıyamet günü resmedilmesi istenmiş Michelangelo’dan. Fakat duvarlara baktığınızda İsa’nın vaftizi, Adem’in yaratılışı, Meryem’in göğe yükselişi ve Musa’nın hükmünün anlatıldığı freskleri göreceksiniz. Bazen sanat kelimesinin cevabı bir çok olsa da gerçekten etkileneceğim ve aradığım cevap bu olsa gerek. Çok kalabalıkta dolaştığım Şapelde bir kenarda oturup, bir kaç dakika gözlerimle tavanlarda ki  resmedilişi büyük bir hayranlıkla izledim. Gerçekten olağanüstüydü.

Yüzyıllar öncesinde teknoloji olmadan böyle bir sanat eseri beni gerçekten etkilemişti. Burada olmanın mutluluğunu her zaman hatırlayacağım. Hayatımda gördüğüm kesinlikle en özel anlardan birisiydi. Buraya gelmeden önce okuduğum kitapta, izlediğim filmdeki sahnelerde, canlandırdığım hayalimden sonra aynı tarihi yerde izlere dokunmak tarihe tanıklık etmek büyük mutluluk kaynağım oldu. Roma’ya gelince yolunuzu mutlaka dünyanın en küçük ülkesi Vatikan’a çevirin, ama sakın Sistine Şapelini atlamayın. Saatlerin nasıl geçtiğini anlayamayacak, tarihin izlerine eşlik ettiğinizdeki mutluluk ise benim gibi sizleride buraya hayran bırakacak. Görün, inceleyin ve hayranlıkla  seyredin…

Keşfetmelisiniz…