Tahran Gezilecek Yerler

Tahran’a varmak için Tebriz’den gece saat 23:30 Vip sefer yapan Hamsafar Co firması ile 7 saat süren bir yolculuk yaptım. Yolculuk için 32.000 Tümen ( 22 TL ) ödedim. Ülkede otobüs yolculuğu ciddi yoğunlukta,  ama 1-2 dolar fazla verip Vip otobüsleri ile yolculuk etmenizi öneririm. Vip otobüsleri 2+1 ve çok geniş. İran’ın başkenti Tahran bir metropol şehir ve başkent, bu yüzden trafik gerçekten büyük dert. Şehir dışından Arjantin otobüs garajına ise 2 saatte gittim. Burada uzun süre kalsam şu çok şikayet edilen İstanbul trafiğini özlerim kesin 🙂 Arjantin Meydanı’na yakın durakta metroya binerek  Bazar-ı Bozurg’a (Kapalıçarşı) geldim. Tramvay tıklım tıklım insan dolu. Tramvay bileti ise tek yön 500 Tümen (0,35 KR), çift yön 950 Tümen (0,65 KR) fiyatlar çok uygun. Bazar-ı Bozurg  yani Kapalı çarşı Tebriz’dekine göre daha küçük. Sabah kahvaltı zamanı malum güne keyifli başlamam lazım :)biraz dolaştıktan sonra Kapalıçarşı’da yer buldum,  pek seçenek olmadığı için omlet ve çaya devam. Kahvaltıya ise 4.000 Tümen (2,75 TL) ödedim. Kapalıçarşı’yı dolaştıktan sonra giriş kapısının hemen karşısında kalan Erg Meydanı yakınındaki “ Gülistan Sarayı ’nı gördüm. Saray’a giriş her salon için 5000 Tümen ( 3,5 TL ), Bahçe 15.000 Tümen ( 10,5 TL ) ve toplam bilet almak isterseniz 50.000 Tümen (35 TL)  ödüyorsunuz. Saray muhteşem bahçesi, tarihi dış yapıları, saray odaları, mermer mozoleleri ile büyüleyici. Kaçar hanedanlığı dönemine ait sarayın 9 adet binası bulunmakta.

Bunlar ise;

  • Şems-ül  İmare
  • Selam Salonu
  • Ayna Salonu
  • Taht-i  Mermer
  • Ebyez Sarayı
  • Kerim Hanlı Halveti
  • Badgir Binası
  • Fildişi Binası
  • Berelyan Binası

Pehlevi hanedanlığı döneminde resmi  törenler için kullanılan saray, şu an müze olarak tanıtılmakta. Sarayda  Nadir Şah’ın paha biçilemeyen tahtı,  Elmaslı taç, Mücevher küre, Tavus kuşlu taht sarayın en etkileyici değerleri.  Nadir Şah’ın mücevherlerle kaplı paha biçilemeyen tahtını fotoğraflamak için 1,5 saat izin için koşuşturdum ve sadece saray odaları içinde 5 poz için izin alabildim, kesinlikle harika bir duyguydu. Sarayı 2-2,5 saatte keyifle dolaşabilirsiniz. Gülistan Sarayı‘nı dolaştıktan sonra Ali ile buluşup biraz dinlenmek için onun evine geçtik. Ali  Azeri Türk’ü bir arkadaş, onunla sağ olsun Tebriz’de  Nefise sayesinde tanışmıştık. Evini açtı misafirperverliğini fazlasıyla gösterdi. İran‘da dostluk ve misafirperverlik örneğini  en güzel şekilde yaşadım.  Kısa bir dinlenmeden sonra  Motor taksiler ile (Tahran da çok yaygın trafiğe takılmadan en hızlı ulaşım aracı tabii biraz tehlikeli) önce Dışişleri Bakanlığı bahçesini gezerek İran Ulusal müzesini gördük. Müzenin girişinde Sasani’ler dönemi kadar bütün tarihi eserler sergilenmekte. Müze içerisinde ayrıca heykelcikler, tarihi kaplar, metal takılar, tarihi taş bloklar sergilenmekte.

Müzede en dikkat çekici eserler ise  “ Tuz Adam “  oldu. M.S  3 veya 4. Yy. da yaşamış bir madencinin öldüğünde tuzlu bir ortamda saklanıp günümüze kadar korunabilmesi ilgi çekiciydi. 1. Darius’un Rölyefi, ve Tarihi Suş kentinde bulunmuş olan orijinali Paris Luvr müzesinde sergilenen Hammurabi Yasaları yazılı tablet. Bu eserleri görmek inanın çok etkileyiciydi. Müze’ye giriş ise 10.000 Tümen (7 TL).  Tahran’a geldiğinizde öncelikle uğrayacağınız yerlerden biri olmalı İran Ulusal Müze. Müze’den sonra atıştırmalık yemek için daldık Tahran sokaklarına. İran’da çok meşhur  Falafel’i deneyelim dedik.  Nohut’u ezerek nugget gibi kızgın yağa atıyorlar ve sandviç ekmeğin arasına çeşitli soslarla servis ediyorlar.  Falafelin fiyatı ise gayet uygun 4.000 Tümen (2,75 TL ).  Tahran merkezindeki Milad kulesi ise gerçekten büyüleyici. Dünyanın 4. En yüksek gökdeleniymiş, buradan Tahran’ı izlemek çok keyifli, tavsiye ederim.

Niavaran Sarayı’nı  akşam 18:00 sıralarında gitme imkanımız oldu fakat kapandığı için göremedik. Tecriş meydanında biraz dolaşıp 2 km kadar uzağındaki Derbent’e geldik. Buraya Arjantin meydanından, Tecriş meydanına tramvay ile gelip buradan 20 dakikalık yürüyüşle Elbruz dağları eteğindeki Derbent’e ulaşabilirsiniz. Buraya teleferikle de ulaşım mevcut. Derbent, Tahran’ın karmaşasından kaçmak harika bir mesire yeri. Dağın yamacında yapılmış çeşitli restaurant ve cafelerin olduğu etrafından dağdan akan suların aktığı huzur verici bir yer. Burada dinlenmeden sonra Ali, seni Tahran’ın en büyük ve güzel parkına götüreceğim deyince bir mutlu oldum sormayın. Bu ülkede gördüğüm parklar gerçekten insanı huzurlu hissettiriyor.
Tüm Dünya ülkelerine herzaman bulabileceğiniz ucuz uçak biletleri Tickets.com.tr adresinde.