Tanzanya Hakkında Bilgiler

Tanzanya, Doğu Afrika’nın en büyük ve güzel ülkesi. Dünyaca ünlü Serengeti Milli Parkıyla, Klilimanjaro dağıyla, muhteşem kumsalları olan Zanzibar adasıyla, doğal yaşam alanlarıyla insanı kendine çeken bir ülke. Ülkenin başkenti Dar Es Salaam, deniz kenarında büyük bir şehirdir. Diğer önemli şehirleri ise safarinin merkezi olarak kabul edilen Arusha, Dodoma ve Morogoro diğer büyük şehirleridir. Tanzanya’da  Ocak – Şubat ayları kuru, Mart – mayıs ayları arası yağışlı, Haziran – Eylül arası kuru ve Ekim Aralık arası yağışlı zamanlardır.  Tanzanya’da resmi dil İngilizce olup, en çok konuşulan 2. Dil ise Kswahili’dir. Ülkenin para birimi ise Tanzanya Şilini (TZS), 1 $ yaklaşık 2.100 TZS yapmaktadır. Bankalarda, döviz bürolarında ya da sınır kapılarında ayaklı dövizcilerde paranızı bozdurabilirsiniz. Doların üzerinde damga, yazı ve 2009 tarihinde eski paraları almadıklarını belirtmeliyim. Ülkede kredi kartı ise sadece visa kart kabul edilmekte. Tanzanya ile ülkemiz arasında saat farkı bulunmamaktadır.

Zanzibar adası - Tanzanya
Zanzibar adası – Tanzanya

Ülkenin uluslarası havalimanı başkent Dar Es Salaam’da bulunan Julius Nyerere Havalimanıdır. Türkiye’den başkente ve Zanzibar adasına Qatar Airways ile  Doha aktarmalı uçabilirsiniz. Aynı zamanda ülke içinde başkent ile Arusha ve Zanzibar arasına da küçük uçaklarla uçuşlar sağlanıyor. Ülkede otobüs yolculuğu ise pek bir gelişmiş. Büyük ülkede her yere otobüs bulabilirsiniz, seferler genellikle sabah erken saatlerde gerçekleşiyor. Kenya’ya Dar Express ve Klimanjero firmaları otobüs seferleri düzenlemekte. Diğer komşu ülke Zambiya’ya ise her hafta Salı ve Cuma günleri düzenlenen tren seferleri ile ulaşabilirsiniz. Her iki ülkeye de kapıda vize alabilmek mümkün. Şehir içi ulaşımdan faydalanmak isterseniz önerim taksiden daha ekonomik olan Uber’i kullanmalısınız, aynı zamanda her yerde bulabileceğiniz moto taksiler ile ulaşımınızı çok ucuza getirebilirsiniz, tabi ki pazarlık yapmayı unutmayın. Şehrin her yerine çalışan yürüyen dolar olarak bilinen taşıma aracı Dala Dala çok ekonomik olmasına rağmen kamyonette sıkışık hele de sırt çantalarınız varsa seyahat etmek zor. Bir diğer ulaşım alternatiflerinden birisi üç tekerlekli olan Hindistan’dan alışık olduğum burada da Bajaji dedikleri taşıma araçları. Pazarlığınızı yapmadan binmeyin.  Ülkenin kuzeyi ise safari merkezi olarak biliniyor. Serengeti Milli Parkı ve Kilimanjaro dağına ulaşımı Arusha’dan sağlayabilirsiniz. Eğer tur satın almak istiyorsanız başkentten değil Arusha’dan yapmak daha mantıklı olacaktır.

 

Afrika’da gezdiğim diğer ülkeler gibi Kenya’nın ucuz olduğunu söylemeyeceğimi bilmenizi isterim. Neye göre kıyasladın dersen kıstasım her zaman kendi ülkeme göredir. Bunu daha iyi anlamanız için marketlerine girmenizi öneririm. Ülkede kullanabileceğiniz operatör şirketleri ise Vodacom, Airtell, Africatell, benim önerim ülkenin her yerinde çeken Vodacom. 2 gb internet ve hattı 10.000 TZS yani 5 dolara yakın bir paraya aldım. Tanzanya’da resmi dil İngilizce olup ikinci yerel olarak kullandıkları dil ise Swahili’dir. Yerel ile daha yakınlık kurmak isterseniz size önerim dillerindeki önemli sayılacak bir birkaç kelimeyi bilmekte fayda var. Ayrıca günlük ihtiyacınızı karşılayacaktır.

 

Jambo : Merhaba

Karibu : Hoş geldin

Asante Sana : Teşekkür ederim

Pole Pole : Yavaş Yavaş

Hakuna Matata : Sorun yok

Nzuri : İyi

Mbaya : Kötü

Samahani : Özür

Tadadhali : Lütfen

Mkate : Ekmek

Kahawa : Kahve

Chai : Çay

Maji : Su

Bei Gani : Kaça – Ne kadar

Fedha : Para

Tanzanya'da yerel halk
Tanzanya’da yerel halk

 

Önerilerim :

 

**Safari için Serengeti Milli parkını tercih edin, tur satın almak istiyorsanız başkentten değil daha ekonomik olacağını düşündüğüm Arusha’dan alın. Safariye uygun kıyafet giymek faydanıza.

 

**Eğer kendinize güveniyorsanız Kilimanjero dağına tırmanış yapabilirsiniz. Bunun içinde önerim hemen yanıbaşında olan Arusha’dır.

 

**Turkuaz renkli deniziyle, beyaz kumsallarıyla, tropik iklimiyle cennet olarak gördüğüm Zanzibar’da tatil yapın. Huzur inanın burada.

 

**Bu toprakların farklı yüzü gelen beyazları (Muzungu diyorlar) dolar olarak görüyorlar. Her ne yaparsanız yapın, pazarlığınız mutlaka olsun, hem de kıran kırana. Çünkü bilin ki sizden haklarının çok üzerinde para talep edeceklerdir.

 

**Elektrik 220 – 240 volt ve prizlerine uygun G şeklinde adaptör aparatını yada çoklu dönüştürücüleri yanınızda bulundurmanız faydanızadır.

 

**Su olayını ise kesinlikle kapalı su kullanarak çözmelisiniz hatta dişlerinizi bile kapalı suyla fırçalamanızı öneririm.

 

**Mevsimine ve bölgesine göre sıtma taşıyan sineklere karşı dikkatli olmak gerek. Bunun için ön güzel yollar sıtma için aşınızı olmak ve hapını kullanmak. Gece yatarken mümkünse cibinlik ile korunmak, uzun kollu ve koyu renkli kıyafet giymek önemli. Ayrıca yüksek etkisi olan sinek kovucu spreylerde fayda gösterebilir. Ben tüm bu tedbirlere rağmen Tanzanya’da bir eczaneden sıtma testi kiti olan Muzkoran aldım, öneririm. Sıtmanın 4 hafta içinde vücutta kuluçkalanma dönemi var. Ayrıca sinik ısırığı fazla kaşınma yaptığı için kaşıntıyı giderici İntamine isimli krem aldım, faydasını görüyorum.

 

**Bol vaktiniz varsa Ngoro Ngoro kriterini görmelisiniz.

 

**Yemek kültürünün Hintliler ile çok benzerlikleri olduğunu söylemeliyim. Bir çok hint yemeğini her yerde bulabilmeniz mümkün.

 

**Ülkede en çok bulabileceğiniz şey meyve, tadını çıkarın.

 

**Kahveleri ve chai bora çayı güzeldir, alabilirsiniz.

 

**Tanzanya’nın renkli kıyafetlerinden almak isterseniz önerim Kariakoo market, yalnız buraya akşam gitmemenizi öneririm. Hırsızlığın çok olduğu bir yer olduğunu söyledi arkadaşım, dikkatli olmanızı öneririm.

 

**Başkentte 120 kabilenin kullandığı eski evlerin, tarım aletlerinin  kültürlerinin tanıtıldığı Ulusal köy müzesini gezebilirsiniz.

 

 

Keşfetmeniz dileğiyle…
Tüm Dünya ülkelerine herzaman bulabileceğiniz ucuz uçak biletleri Tickets.com.tr adresinde.