Tanzanya Vizesi

Afrika kıtasına ilk adım attığım ülke oldu Tanzanya. Bu yüzden bende anlamı ve değeri her zaman farklı olacak. Ülke hakkında hiçbir araştırma yapmadan ziyaret etmemde ayrı bir olaydı. Tek bildiğim kapıda vize alarak ülkeye giriş yapacağım. Tanzanya’nın sahil şehri Daressalaam Yakuri Makaka havalimanına indiğim andan itibaren tatlı bir heyecan bastı beni. Nede olsa farklı bir kıtaya ilk adım basışımdı. Uçaktan indikten sonra vize kuyruğunu görünce işimin biraz uzayacağını anladım. Sıraya girdiğiniz anda görevliler dönüşünüz hakkında ve neden geldiğinizi belirten küçük bir iki soru sorabilir. Nezaketle cevaplayın, sıra hızla eriyecektir. Tanzanya Bordo pasaportlulara 90 gün kapıda vizeyi 50 dolar karşılığında veriyor. Vize işlemi için önce yapmanız gereken masalardaki ülkeye giriş formunu eksiksiz doldurmanız. Daha sonra sıranın getirdiği görevli sizin parmak izlerini alıp ödeme yapmak için ödeme noktasına yollayacak. Burada pasaportunuz ile beraber 50 Doları verip pasaportunuzun size gelmesini bekleyeceksiniz. Kalabalık olmasına rağmen yarım saat gibi bir sürede vizemi hazırlayıp pasaportumu uzattılar.

Tanzanya’da yaşam

Tanzanya vizesini alırken size single veriyorlar, bilginize. Bu vize single olduğu için Kenya’dan dönüşte normalde vize almanız gerekir, ama iki ülke arasında bir vize aldıktan sonra single olsa bile tekrar ücret ödemeden ülkeye giriş yapabiliyorsunuz. Yeşil pasaportlulara vize olmamasına rağmen önümdeki bir kadına vize alması için direttiler. İnternet bulup araştırıp vize gerekmediğini anlatmasına rağmen eğer turist olarak geliyorsa vize alması gerektiğini belirtip zorla 50 Dolarını aldılar. Yeşil pasaport ile seyahat edecekler bilginiz olsun. Ayrıca Tanzanya doğu Afrika bölgesinde yer almasına rağmen o bölgedeki Kenya, Uganda, Ruanda gibi ülkeler arasında East Afrika vizesini alırsanız bu ülkeler arasında gezerken başka vize almanıza gerek yok. Vize ücreti ise 100 Dolar. Bence çok mantıklı ve uğraştırmayan bir durum. Eğer Tanzanya’ya geldiğinizde bu ülkeleri gezecekseniz bu vizeyi almanızı öneririm.

Olurda bir sorun olur diye Türkiye Büyükelçiliğinin bilgilerini aşağıda bulabilirsiniz. Herhangi bir sorun halinde iletişime geçebilirsiniz.

Tanzanya Türkiye Büyükelçiliği

Toure Drive 8,
Oysterbay, Dar es Salaam

Mail : [email protected]

 

Tel :  +255 22 292 34 13  +255 22 292 34 16

Keşfetmeniz dileğiyle…