Tarihin İzleri Sagalassos

Sagalassos Antalya’ya da 1.5 saat, Isparta’ya ise 30 dakika uzaklıktadır. Antik kent Ağlasun dağlarının eteklerine kurularak Ağlasun ovasını ise karşıdan görmektedir. Şehrin yamaca kurulmasının en büyük etkenlerinden birisi savunma olmak ile beraber su kaynaklarına da sahip olunmasıymış. Antik şehir Unesco Dünya Mirası geçici listesinde yer almaktadır. Sagalassos’a girişiniz müze kart var ise ücretsiz ya da 10 TL ücret ödeyerek ziyaret edebilirsiniz.

Sagalassos Antik Kenti yamacın üzerine kurulmuş her bir önemli yapıları ise farklı yönlerde bulunmakta. Burası aynı zamanda dönemin en önemli seramik yapım yerlerinden birisi olma özelliğini taşıdığını öğrenince şaşkınlığımı gizleyemedim. Kentin Helenistik – Roma – Bizans dönemi mimari kalıntıları taşımaktadır. Antik kentin beni en çok büyüleyen iki önemli yeri ise dünyanın en yükseği özelliğini taşıyan tiyatrosu ve 2.000 yıldır aktığı söylenen Antoninler çeşmesi beni büyüledi.. Konutlar, tiyatro, kütüphane, meclis binası ise diğer gezilecek tarihi alanları. Antik dönemden Herkül, Poseidon, Athena ve Zeus büstleri dönemin heykeltıraşlığının ne kadar başarılı olduğunu gözler önüne seriyor.

Sagalassos’u ziyaretimde kentin mimari, ticari, üretim ve ticaret alanında büyük bir kent olduğunu öğrendiğimde, gördüğüm mimarinin detayı bunu fazlasıyla destekliyordu. Baştan söylemeliyim ki Sagalassos Antik Kenti ülkemde en önemli ve mimarisi en iyi korunmuş tarihi alanlarımızdan. Şehir Ms. 600 yılları civarında ise büyük yıkıcı bir deprem yaşamış. Daha sonra da aynı dönem içerisinde Arapların istilası sonucu bazı mimariler yok edilmiş. Buradan çıkan bütün eserler Burdur müzesinde sergilenmektedir. Burdur müzesi benim ülkemde gördüğüm müzeler arasında en iyilerinden diyebilirim. Burada büyük bir tarih yatmaktadır. Sagalassos Antik Kenti’ni mutlaka ziyaret etmenizi öneririm. Burası her ne kadar yeteri kadar değeri görmese de muhteşem diyebileceğim Efes kadar güzel. Burada tarihin izlerinde kaybolacaksınız.

Keşfetmelisiniz…
Tüm Dünya ülkelerine herzaman bulabileceğiniz ucuz uçak biletleri Tickets.com.tr adresinde.