Tarihin İzlerinde Ahlat

Ahlat Selçuklu Mezarları, Van gölünün karşı kıyısında olan tarihi kent tarihi açık hava müzesi gibi. Ahlat’a ulaşmak için ya Muş havalimanını ya da Van havalimanını kullanmanız gerekmektedir. Van’dan yaklaşık 2 saatlik bir yolculukla Adilcevaz yolu üzerinden Ahlat’a varabilirsiniz. Ahlat, Selçuklu dönemine başkentlik yapmış  önemli şehirlerinden birisi, diğer ismi ile Kübbet-ül İslam olarak bilinmekte. Erzurum, Kayseri, Konya ve  Sivas’da Selçuklu dönemi eserlerini çokça görebilirsiniz, ama Ahlat’ta bu duyguyu çok fazla hissedebilirsiniz. Selçuklu mezarları Türklüğün Orta Asya’dan göçerken nasıl bir kültürü taşıdıklarını fazlasıyla göstermektedir. Selçukluların 12 ve 13. Yüz yılda yaptıkları bu eserlerdeki estetik ve işçilik ziyaretçilerini etkilemekte. 200 dönüm alana kurulu bu mezarlık bilinen en büyük Türk İslam mezarlığıdır.

Mezarlıkta ise öğrendiğim bilgiye göre 3 tür mezar taşı varmış. Bunlar Şahideli mezarlar, Kurgan diğer adıyla oda mezarlar ve sandukalı mezarlar olarak bilinirmiş. Mezarların bir bölümü Moğol hakimiyeti arasında hüküm sürmüş yerel beylerin mezarları ile Akkoyunlu ve Karakoyunlu dönemindendir. Burada ise yaklaşık 8000 mezar bulunmaktaymış. 100 civarındaki mezarın boyu ise 3 mt civarında, tıpkı bir anıt gibi. Ne kadar etkileyici değil mi? Ayrıca Selçuklu Mezarlığında ziyaret edebileceğiniz önemli kişilerin mezarlıkları bulunmaktadır.  Bu zamanda bile böyle dantel şeklinde işlenebilmesi zor mezar taşları benim kadar sizi de hayranlık içerisinde bırakacaktır.

Ahlat Selçuklu Mezar taşları aynı zamanda Unesco Dünya Mirası geçici listesinde yer almaktadır. Umuyorum buraya biraz daha değer verilir, çünkü inanılmaz büyük bir miras burada bulunmaktadır. Kahverengi gövdeli taşlar sizi hiç unutmayacağım. Ülkemde gezilmesini öncelikle önereceğim yerlerin başında olacak. Buraya kadar gelmişken hemen yanında ki Ahlat müzesini de görmenizi öneririm.

Ahlat Selçuklu Mezarları bu ülkenin en büyük tarihi değerlerinden birisidir.

Keşfetmelisiniz
c