Tebriz Kapalışarşısı

Tebriz Kapalı Çarşısı İran’ın Unesco Dünya Mirası listesinde ki değerlerinden birisidir. Tebriz’in ipek yolu üzerinde olması sebebiyle tarihi çarşı dönemin en büyük ticaret alanlarından birisi olma özelliğini taşımış. Kapalı çarşı ne ararsan bulabileceğiniz büyüklükte bir yer. Büyüklük dedim de Tebriz Kapalı çarşısının dünyanın en büyük kapalı çarşısı olduğunu biliyor muydunuz? Bu yüzden kapalı çarşı 2010 yılından itibaren Unesco Dünya kültür mirası listesinde bulunuyor. Çarşıya girdiğinizde binbir çeşit ürün satılan sıralı dükkanlar, içerisine sizi çekmeye çalışan güler yüzlü insanlar olacaktır, tıpkı bana yaptıkları gibi. En ilginci de İran’ın pek bir meşhur ama dışarıya çıkarılmaya izin verilmediği halıları dikkatimi çekmişti. Bu dükkanları mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Çarşının bu bölümüne ise Muzafferiye adı verilir. Gerçekten sanat eseri işlenmiş tablo gibiydi. Defalarca fotoğraf çekmek ve çekilmekten alıkoyamadım kendimi.

Tebriz’in kalbi durumunda olan Tebriz Kapalı çarşısı şehrin en çok ziyaret edilen noktalarından biri. Şehre geldiğinizde öncelikle gezeceğiniz yerler listesinde olsun, burada uzun bir vakit geçirmenizi öneririm. Özellikle Türk olduğunuzu anladıklarında size davranışlarıyla misafirperverliklerini hissedeceksiniz. Burada geçmiş tarihin izlerini yaşayabileceğiniz bir yer. İran hurması, safran, safranlı şeker, İran pirinci hediyelik olarak sevdiklerinize ya da kendinize hediyelik alabilirsiniz.

Ayrıca büyük çarşısındaki dünyaca ünlü İran halısı satan dükkanları ziyaret ederek, halıların üzerine işlenmiş muhteşem görselleri görebilirsiniz. Yukarıda bahsettiğim gibi eğer yanlış bilgi almadıysam İran halısını havalimanından ülkenize götüremiyorsunuz. Tebriz Kapalı çarşısı bu şehir için büyük bir gurur, zaten tarihi ipek yoluda bu güzel şehirden geçiyormuş. Bu toprakların her yerinde bir tarih yattığını Tebriz ziyaretinizde göreceksiniz.

İran ile ilgili almak isteyeceğiniz hediyelik, gıda ya da diğer alışverişleriniz için en uygun yerlerden biridir. Bir çok esnafı dolaşarak fiyat bilgisi edinip kolayca alışverişinizi yapabilirsiniz. Tebriz’e geldiğinizde öncelikle dolaşılacaklar listenize Tebriz Kapalı çarşısını eklemenizde fayda var derim. Çarşının holleri çok uzun ve karışık olduğu için Tebriz turizm ofisinden çarşının bir haritasını almanızı öneririm. Yok ben sora sora Bağdat’ı bile bulurum derseniz başka tabii. Ben bu güzel şehrin bu özel çarşısını hiç unutmayacağım. İran gezimin ilk başlangıç noktası bu tarihi kapalı çarşı olmuştu.

Keşfetmelisiniz..
Tüm Dünya ülkelerine herzaman bulabileceğiniz ucuz uçak biletleri Tickets.com.tr adresinde.