Tekirdağ Gezilecek Yerler

Tekirdağ, Trakyanın güzel sahil şehri. Bu kez kendi şehrimi sizlere tanıtmak istedim. Trakya‘nın güneyinde deniz kıyısında yer alan küçük ama şirin bir şehir. İstanbul‘a uzaklığı ise araba ile 1.5 saat, otobüs ile 2 saattir. Şehrin ilk geçmişi Traklara kadar dayanmaktadır. Daha sonrasında ise Makedon, Pers, Roma ve Bizans medeniyetlerinden sonra 1357 yılında Osmanlı egemenliğine katılmıştır. Şehrin en büyük değerlerinden biri Çanakkale savaşlarında ün salan 19. tümen (tüm askerleri şehit olan 57.alay) Tekirdağ’da toplanarak kurulmuş ve Çanakkale yolculuğuna buradan başlanmıştır. Bu sebeple 18 marttan 3 gün önce temsili bir grup toplanarak bayrak ve sancakla atalarının yürüdüğü yoldan yürüyerek Çanakkale’ye gitmekte ecdadlarını yad etmektedirler. Tekirdağ eski bir rum şehridir. Kurtuluşundan önce rum balıkçı kasabası olarak Bisanthe, Rodosto, Tekfurdağ, ve son olarakta Tekirdağ ismini almıştır. Eski yerleşim yerlerinde Türkler, Rumlar, Yahudiler yaşamışlardır. Üç Kemaller diyarı Tekirdağ denmesinin sebebi ise, birincisi Hürriyet aşkının ilk kıvılcımlarının aldığı Tekirdağ’da doğan vatan şairi Namık Kemal, ikincisi Mustafa Kemal, üçüncüsü ise Balkanlarda (Üsküp) doğmuş Atatürk zamanında mecliste Tekirdağ milletvekili olarak görev yapan ve Tekirdağ’ı çok seven Yahya Kemal Beyatlı’dır. Ayrıca simgesel olanların Tekirdağ için hatırda kalanları, üj bej, h harfini söyleyememesi (Hayrabolu yerine ayrabol denmesi ), Tekirdağ köftesi, Tekirdağ rakısı, peynir helvası akla gelenlerdir.

Tekirdağ gezilecek yerler

Şehrin ön büyük eserleri; Tarihi Valilik Binası, Osmanlı Veziri Rüstem paşanın iki eserinden biri olan Rüstempaşa Külliyesi, Vatan şairi Namık Kemal’in doğduğu ev olan (şu an müze olarak kullanılmakta) Namık Kemal Evi, bir dönem ülkesinde bağımsızlığı için savaşan Macar kurtuluş hareketi prensi Frenc Rakoczinin evi şu an müze olarak kullanılan Rakoczi Müzesi, özellikle Traklar dönemine ait önemli eserler bulunduran Arkeoloji ve Etnoğrafya müzesi, Tarihi  Kütüphanesidir. 1831 yılında Zahire Nazırı Ahmet Ağanın yaptırdığı Eski Cami şehrin önemli eserleridir. Doğa sporları olarak Naip tarafı trekking olarak keyifli bir yerdir. Ayrıca şehire 28 km uzaklıktaki Ayvasıl mevkiinde yamaç paraşütü yapılmaktadır. 250 ve 625 metrelik pistlerden atlayış olmaktadır, ayrıca ücreti 100 TL’dir. Benim yükseklik korkum olmasına rağmen hiç tırsmadan atlayıverdim Sizin de denemenizi öneririm. Hemen yanıbaşındaki eski Rum köyü olan Uçmakdere‘yi görmenizi isterim.

Tekirdağ gezilecek yerler

Doğa burada gerçekten bizlere cömert davranmıştır. Harika bir doğal güzellik vardır. İstanbul’a yakınlığı nedeniyle hafta sonu keyifle geçirebileceğiniz yer önerimdir. Köftesi malum diğer köfteler gibi hatırda iz bırakan köftemiz için özellikle önerim Köfteci Apti Özcan (Belediye iş merkezi yanı)’dir. Gerçekten bence şehrimdeki köftenin lezzetinin hakkını veren bir işletme. Yemek üstüne tavsiyem bir de ayrabol tatlısı, şöyle bol tahinli ve cevizli , diğer bir meşhur tatlı olan peynir helvası önerim için tek doğru adres Helvacı Çakır Usta (Hükümet caddesi – çinili fırın karşısı) lezzet önerilerimdir. Her sene haziran’ın ikinci haftası ise Kiraz Festivali düzenlenmektedir.

Küçük ama şirin bir şehirdir burası. Yolunuz düşerse bir suyunu için, yemeğini yiyin derim.

Tüm Dünya ülkelerine herzaman bulabileceğiniz ucuz uçak biletleri Tickets.com.tr adresinde.