Transilva’nın Güzel Şehri Braşov

Braşov Karpatların güzel şehri. İstanbul’dan Bükreş’e yapılan karşılıklı seferler ile Braşov’a ulaşmanız mümkün. Bükreş ucuz uçak bileti için lütfen tıklayınız. Yeşil doğası, insanı mutlu eden mimarisi ile beni kendine hayran bırakan şehir oldu. Romanya’nın güzel şehirlerinden olan Braşov tarihi ve modern bir şehir olmasına rağmen bazı bölgelerde tipik orta çağ havasına rastlamak mümkün. Bu keyifli şehri tanımanızı isterim. Yürüyerek merkez konumlarından olan Strada Izvor caddesindeki büyük ana caddede heybeti ile karşında duran Parlamento binasını gördüm. Buradan Braşov’a gitmek için metroya binip Pantelimon bölgesine gitmeniz gerekiyor. Metrodan indiğiniz gibi 2 dakika yürüme mesafesinde Braşov’a giden minibüslerin durduğu durağa gideceksiniz. Sizi Braşov otogarında bırakan minibüs Stari Grad’e (eski şehir) gitmek içinse yürümek isterseniz 1.5 kilometre uzaklığında olan eski şehire yürüyebilir yada 2 Lei (yaklaşık 1,35 TL) vererek belediye aracı ile gidebilirsiniz.

 Eski şehre geldiğinizde sizi dağda karşılayan Hollywood vari BRASOV yazısı ve meydandaki meclis binası dikkatinizi çekecektir benim gibi. Eski şehir tıpkı ortaçağdan kalma mimarisi ile gerçekten şu ana kadar geldiğim 4 şehir içinde beni en çok etkileyeniydi. Rengarenk küçük evleri, Arnavut kaldırımları ve insanı mutlu eden yapısıyla keyifle 1.5 gün gezdiğim şehir oldu Braşov.
En güzel caddesi olan Strada Rebuplici’deki Centrum House Hostelin yolunu tuttum. Cadde trafiğe kapalı ortasında güzel cafeleri olan keyifli bir yer. Temiz odaları, ilginç duvar dekorları ve en önemlisi sınırsız kahve ve çay seçeneği ile çok mutlu kaldım öneririm yolunuz düşerse. Hava kararana kadar 4-5 saatlik süreçte eski şehri adımlamaya başladım.  Siyah kiliseye giderken geçtiğim sokaklarda gördüğüm tarihi evler ve bina yapılarıyla o dönemlere gittim aslında. Siyah kilise galiba Avusturya’ya kadar Balkanlar’da en büyük gotik mimarideki yapı. 14. yüzyılın sonlarında yapımı biten kilisenin dışındaki işlemeli heykeller ise ilgi çekici.
Hemen bir üst sokağında ise ilginç mimarisiyle bir zamanlar şehrin girişlerinden biri olan Catherine’s Gate (Katherina’ların kapısı) ve üzerindeki parkta keyifle dolaştım. Buradan ise Strada Sfrorii (Sforii caddesi) üzerinde bulunan Rope Street (Halat Sokak)  Romenlere göre 83 metre uzunluğu ve 1.30 cm genişliğiyle Avrupa’nın en dar sokağıymış. Gerçi bazı arkadaşlarımdan en dar sokağın Amsterdam’da olduğu bilgisini aldım göreceğiz bakalım. Cadde üzerinde göreceğiniz tarihi binaların camların ve balkonlarından sarkan nefis çiçeklerle cadde bir başka güzeldi.

Buradan hemen 2 sokak arka tarafa yürüyerek teleferiğe bindim ve Temple tepesine çıktım, tepeden şehri kuşbakışı izlemek nefisti. İsterseniz buradan Brasov yazısına kadar yürüyebilirsiniz. Şehre isterseniz yürüyerek de inebilirsiniz yürüyüş yolu da mevcut. Günümü ise çok sevdiğim Council meydanında sonlandırdım. Çeşmeden suyumu içtim ve bir kafeye oturup kendime bir Romen birası Ursus söyleyip geçmiş zamanı canlandırdım kafamda. İşte böyle bir yer Braşov, mimari yapısıyla sizi mutlu edeceğine inandığım bir yer. Gerçi ben Ortaçağ yapılarını severim hemde pek çok severim.


Braşov, Transilvanya bölgesinde kalan Karpatların çevrelediği nefis bir şehir. Ormanlara yakınlığıyla güzel doğası ve temiz çevre yapısıyla ziyaret edilebilecek bir yer. Yarın sabah yolum Bran’a düşecek. Braşov’a yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta bulunan Bran’ın akla gelen ilk ve tek sembolu Dracula nam-ı değer Kazıklı Voyvoda. Sizinde yüzünüzde gülümsemeler açtı değil mi? Keza kendisi Osmanlı’dan bizlere tanıdık.

Görmeniz dileğiyle
Tüm Dünya ülkelerine herzaman bulabileceğiniz ucuz uçak biletleri Tickets.com.tr adresinde.