Türkistan Gezilecek Yerler

Türkistan’ın bilinen eski ismi ise Yesi’dir. Tarihi ipek yolunun en eski pazarlarından birisi ise hala bu şehirde yaşatılıyor. Aslında Sovyet döneminde ise bu coğrafyaya (Özbekistan, Kazakistan, Türkmenistan ve Kırgızistan) Türkistan deniyormuş. Başkentleri ise Taşkent’miş. Sovyetlerin dağılması ile bölgede ki devletler kendi soylarının isimleriyle oluşup şimdi ki isimleriyle coğrafya da yer alırlar. Türkistan Sovyet zamanından kalmış mimariyi korumuş, düzgün ve orantılıdır. Türkistan bölgesinin tarihi ise çok eskiye dayanıyor. Burada yaşayan bir çok eski Türk boyları Oğuzlar, Tuvalar, Ahıskalar, Kaşgaylar, Kıpçaklar yaşamaktadır.

Türkistan’a geldiğim de tipik bir Rus şehirlerin etkisinde kalmamış bir şehir ile karşılaştım. Şehirde en büyük dikkatimi çeken detay ise hiçbir binanın 2 katın üstüne çıkmamasıydı. Sebebini öğrendiğim de şaşkınlığımı gizleyemedim. İslamiyet’i Türkler arasında yayan Hoca Ahmet Yesevi’nin türbesi bölge insanı için çok kutsal gördüklerinden, saygıdan dolayı hiçbir yapının boyunun türbeden yüksek olmamasıymış. Türkistan aynı zamanda bir üniversite şehri, Türkçe, Kazakça ve Rusça eğitim veren iki ülkenin de yetkisinde ki Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi bu şehirde bulunuyor. Kazakistan gezimde en önemli ziyaretimin buraya olacağının bilinciyle ülkeye geldim. Bu güzel Orta Asya ülkesinde kaldığım süre boyunca ise en keyif aldığım yer kesinlikle Türkistan bölgesi oldu.

Türkistan gezilecek yerler bakımından çok zengin olmasa da gezilecek bir çok mevcut. Bölgenin en önemli gezilecek yeri şüphesiz Hoca Ahmet Yesevi türbesidir. Timur’un Yesevi için yaptırdığı türbenin içinde görebileceğiniz birkaç tarihi eserde bulunan müzeyi 200 Tenge (2.2 TL) ödeyerek ziyaret edebilirsiniz. Hemen yan tarafında ise Hoca Ahmet Yesevi’nin 63 yaşından itibaren hayatını yer altında geçirdiği yer altı mağarası ve hemen yanında ise yaşadığı evi ziyaret edebilirsiniz. Türbenin hemen yanında ise Kazak kültürünü ve tarihini daha iyi öğrenebileceğiniz müzeleri var. 200 Tenge (2.2 TL) ödeyerek müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Türkistan’a yaklaşık 30 km uzaklıkta mesafede ki Hoca Yesevi’nin hocası Arslan Bab türbesini, ve hemen yakınında ki Otrar’ı ziyaret edebilirsiniz. Türkistan gezimde büyülendiğim yerlerden birisi de tarihi Savran şehri oldu.
Türklerin Anadolu’ya göç ederken uğrak noktalarından birisi olduğunu öğrendiğim de ise inanılmaz bir mutluluk yaşadım. Oğuzların ticaret şehirlerinden birisi olan Savran ziyaretiniz de sizinde dikkatinizi çekecektir. Kalenin bir çok surları ise günümüze kadar ulaşmış. Kale içinde ise binlerce yıl öncesinden kalmış çömlek parçaları ile karşılaşabilirsiniz. Türkistan’a 20 dakika uzaklıktaki Kentau ise klasik Rus mimarisinde kalmış bir şehir havasında.

Kazakların mutfağı et üzerine kurulu, her yemeklerinde ete rastlamanız mümkün. Lagman, şaşlık, samsa, beşparmak, Kurdak ve yöresi burası olmamasına rağmen her yerde yapılan Özbek pilavı başlıca yiyebileceğiniz lezzetler. İçecek olarak kımız (at sütü) ve kımran ya da şubat (deve sütü) ise tüketmeyi sevdikleri milli içecekleri. Ortalamanın üstünde yemek mekanı isterseniz El Dorado ve Edem restoran önerimdir. Et ve uygun fiyatlı mekan için ise önerim Devlet restoranıdır. ülke de otobüs terminallerine Sayran, tren istasyonlarına ise Vagzal diyorlar. Türkistan’dan Çimkent, Taraz’a ulaşım bulabilirsiniz. Ayrıca Bişkek’e de Çimkent üzerinden otobüsler ile geçebilirsiniz. Türkistan’da uzak bir yere gitmek istediğiniz de alternatif olarak 50 Tenge (55 KR) ödeyerek toplu taşıma araçları ile ulaşabilirsiniz. Ayrıca şehirde taksi yok denecek kadar az, ama yolda gördüğünüz her araba aslında bir potansiyel taksici.

Ülke de konuşabileceğiniz dil Kazakça, Rusça ve biraz da Türkçe diyebilirim. Ülkenin para birimi ise Tenge. 50 Dolar yaklaşık 15.500 Tenge’ye çevirmektedir. Para bozdururken paranız damgasız ve yırtık olmamasına özen göstermenizi hatırlatmak isterim. Kazakistan’a girişte göç formu doldurup pasaportuma tutuşturdular. Tabi dönerken de register yaptırmak farz oldu. Kazakistan devleti 1 Ocak 2017’de register (kalacak yer kayıt ettirme) kaldırmasına rağmen iyi ki Türkistan’da kayıtımı yaptırmışım. Yoksa cezayı yapıştıracaklardı. Bazı arkadaşlarım bana register sormadılar dese de, bir arkadaşımın ise eşine register yok diye 200 dolat ödemiş. Ülke polisinin bir tutarsızlık yaptığı belli. Siz gene işinizi garantiye alın 5 günden fazla kalırsanız register kaydınızı yaptırın. Ülkeye 30 gün vizesiz gezebilir, daha fazla kalacaksanız vize almanız gerektiğini hatırlatırım.
Tüm Dünya ülkelerine herzaman bulabileceğiniz ucuz uçak biletleri Tickets.com.tr adresinde.