Türkiye’nin İncisi Aspendos

Aspendos Türkiye’nin günümüze dek korunmayı başarmış en güzel örneklerden. Antalya‘ya geldiğinizde öncelikle görmenizi önereceğim yerlerin başındadır. İçeri girdiğiniz andan itibaren etkileyen bir tarihi alanla karşı karşıya kalacaksınız. Amfi tiyatronun muhteşem yapısını dakikalarca izlemek için tiyatronun merdivenlerinden zirvesine kadar çıkmalısınız. 2000 yıllık büyük bir geçmişe sahip Aspendos’a geldiğinizde mutlu olacaksınız. Aspendos Antik Kenti Antalya’dan 49 km uzaklıkta, Serik ilçesinin 8 kilometre dışında Belkıs köyünün sınırları içerisindedir. Antik kenti M. Ö. 10. Yüzyılda Akalılar tarafından kurulmuş. Ticaret yolu üzerinde olan tarihi kent konumu nedeniyle önemli olan kent, tiyatro, agora, hamam, stadyum ve sarnıçlardan oluşmakta. Tarihi antik kentin ayakta kalan en büyük yapısı ise antik tiyatrodur.

Aspendos Antik Kenti
Aspendos Antik Kenti

Tiyatronun büyüklüğü ise yaklaşık 12.000 kişiyle ölçülmekte. Dünyadaki en iyi korunmuş antik tiyatrolardan biri olarak bilinen Aspendos tiyatrosu, devrin tanrılarına ve imparatoruna adanarak inşa edilen yapı, Theodoros’un oğlu Zenon tarafından tasarlanmış. Tiyatronun en belirgin özelliklerinden birisi müthiş akustiği ile ziyaretçilerine şölen sunuyor.  Tiyatronun hemen yanındaysa bazilika, akropolün yukarısındaysa diğer kalıntılar bulunmaktadır. Aspendos’un tiyatro kadar en önemli yapılarından birisiyse su kemerleridir. Şehrin kuzeydeki dağlardan yaklaşık 1 km uzunluğundaki su kemerleri zamanın olağanüstü mühendislik becerisi olduğunu göstermektedir. Tarihte bir çok kez işgal edilen şehir en parlak zamanını Roma döneminde yaşamış.

Aspendos Antik Kenti
Aspendos Antik Kenti

Tarihi kent bir süre Büyük İskender’inde egemenliği altında kalmış. Ülkemizin en önemli tarihi alanlarından birisi olan Aspendos mutlaka görülmeye değer.  Aspendos antik kentine giriş ücreti ise 15 TL, eğer müze kartınız varsa ücretsiz ziyaret edebilirsiniz. Antalya merkezden yaz döneminde Serik dolmuşlarıyla ulaşım sağlayabilirsiniz. Kış dönemindeyse kent merkezinden Serik merkezine gelerek buraya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Görmeniz dileğiyle..