Ucuz Seyahat Etmenin Yolları

  • Uçak Bileti – Paracıklarımızın Buraya Gittiğinin Farkındayım.

Malum yolculuklarımızda bütçemizin en çoğunu sömüren uçak biletleri. Bu yüzden daha ucuza uçabilmek için kampanyaları takip eder, uçuşun daha az bilet fiyatlarının olduğu hafta içi günlerini tercih etmeye çalışırım. Sizlere bir önerim havayolu şirketlerinin mail sistemine üye olmanız, kampanyalardan haberdar olabilirsiniz.

  • Yeme İçme – Yurt Dışında Yemeği Kessem Zayıflar Mıyım Acaba.

Yurtdışına çıktığımızda farklı lezzetleri denemek isteriz tabi ki. Bunu bende çok sık yaparım fakat günde 3 öğün şöyle özenli restaurantlarda geçirmiyorum. Yemek konusunda bütçeme denge getirmeyi seviyorum. Yöresel lezzetleri tattıktan sonra bazı zaman kimi sabah kahvaltısını kahve kruvasanla geçiştirdiğim, bazı akşam yemeklerine de marketten konserve alıp yediğim, ya da hostelim de makarna pişirip yediğim doğrudur. Valla ben gayet memnunum 🙂

  • Ulaşım – Çok Yürümek Tabanlarımızı Eskitir Mi

Valla çok yürüyünce tabanlar aşınmıyor denedim 🙂 Gece konaklayacağımız yerde dinlendimi koca günün yorgunluğunu atabilirsiniz. Güldüğüme bakmayın yürümek şehri keşfetmeniz için en güzel ve keyifli yoldur. Her gideceğiniz yere taksi gibi taşıtlar ile gitmeye kalkarsanız bütçenizde açık gittikçe büyüyeceğini hatırlatmak isterim. Bu demek değildir hiç bir taşıtla yolculuk etmeyin, keza benimde en büyük keyif aldıklarımdan biri gittiğim bir ülkenin ulaşımını çözmek. Bunun için mutlaka tramvayına, metrosuna ve dolmuşlarına binerim.

  • Konaklama – Başımı Koyacağım Bir Yastık Olsun Da

Bende isterim şöyle tvli, özel banyolu, çalışma masalı yıldızlı otel odalarını diyeceğim ama istemiyorum gerçekten ben hostellerde çok mutluyum. Hem ekonomik hem bir sürü arkadaşınız oluyor. Zaten uykuya ayırdığımız 6-7 saat o yüzden ekonomik olması bütçenize fazlasıyla destek sağlayacaktır. Hiç ücret ödemeden couchsurfingde yapabilirsiniz tavsiyemdir.

 

  • Hediyelik Eşya – Ne Kadar Az Alırsan O Kadar Çok Mutlu Olursun

Bilirim yurtdışına çıkacağınız zaman siparişler beklentiler çoğalır, dayıdan halaya amcadan teyzeye kim varsa bekler bişeyler. Bu yüzden dışarıdan kendim haricinde siparişlere kapalıyım. Sizde bütçenizi düşünüyorsanız hediyelik eşya kısmını önemsenizi tavsiye ederim. Ben de tabi ki öncelikle magnet ve bir kaç süs objesi almadan dönmem.

  • Müze / Örenyeri – Çok Müze Gezmek Faydalımı

Oooooh ben öyle her şehirdeki her müzeye girersem para muhtemelen suyunu daha müzede çeker. O yüzden bende şehirdeki en önemli bir iki müze ile sınırlamaya çalışıyorum. E burdaki fondan diğer tarafa aktarmak gerekiyor.

  • Para / Kredi Kartı – Hiç Parasız Gezi Olur Mu

Gezilerimde eğer kredi kartı kullanılacak ülkede isem ilk önce buradan kullanmaya özen gösteriyorum. Kur olayından da çok az da olsa tasarruf etmiş oluyorum. Dövizi yanıma aldığımda ise mutlaka şehir merkezlerindeki döviz bürolarında bozdururum. Havalimanlarında ise kur malum şehir merkezlerine göre biraz daha düşük olduğu için şehre gidecek kadar az bozdurmaya özen gösteririm. Ve huyumdur bir kaç yere bölerim.

  • Taksi – Havaalanından Taksiye Binmesem De Şehir Merkezine Ulaşabilir Miyim

Ulaşırsın tabii malum havalimanı taksileri yolcuyu gördümü fiyatları şişirirler, bu yüzden öncelikli tercihim dolmuş, tramvay olur. Lakin eğer bekleyen bir kaç kişi varsa havaalanında dışarıdan gelen taksiyi bölüşmeye çalışırım. Az çok dememek tasarruf etmek gerek.
Tüm Dünya ülkelerine herzaman bulabileceğiniz ucuz uçak biletleri Tickets.com.tr adresinde.