Uganda’da Goril Turu

Afrika doğal yaşam parklarıyla bir çok yaşayan canlıyı görebilme imkanınız var. Bunun için milli parklar en büyük ziyaret alanları. Kenya’da yaptığım safaride kendi yaşam alanlarında gördüğüm bir çok canlı beni heyecanlandırmıştı. Yalnız hayatımın en özel anlarının başında olacak bir aktiviteydi goril turu oldu. Oasis Overland ile katıldığım Kenya, Uganda ve Ruanda’yı kapsayan 14 günlük gezimin içine dahil oldu Goril ve safari turları. Sabah 05:30’da konakladığımız alandan  transfer araçlarıyla 1.5 saat süren bir yolculukla  Mgahinga Gorilla National Parka geldik. Yol boyunca gördüğüm muhteşem manzaralarla Uganda beni büyüledi.  Milli parka geldiğimizde pasaportlarımız toplanarak kontrol edilip kayıt işlemi tamamlandıktan sonra görevli yetkililer tarafından  brifing veriliyor. Daha sonra her grup ayrı familya gorilleri görmek için yola koyuldu. Biz Nyange grubu gorillerini gördük, diğer gruplar ise farklı goril ailelerini. Her grup en fazla 8 kişi ile gorilleri ziyaret edebiliyor. Bize öğütlenen karşılarında kesinlikle şişeyle su içmemeniz. Grubumuza bize eşlik eden 4 silahlı asker ve 3 ellerinde büyük bıçaklarla ormanda otları temizleyerek bizlere yol açan askeri görevliler eşlik etti.  Yaklaşık 10 km yürüyerek onların bulunduğu bölgeye ulaştık. Baştan bir tanesini dere yatağında yaprak yerken rastladığımızda usulca sokulduk ve sessizce izledik. O an muhteşemdi. Nefesimi tutarak o anı izledim.

Uganda'da goril turu
Uganda’da goril turu

Görevliler 8 kişilik goril ailesini bulmak için farklı bir noktaya gittiğimizde bir gorilin ses çıkararak üstümüze gelir gibi yapması hepimizin içinde birazcık yusufçuk oluşturdu ve birkaç metre hafif bayırdan telaşla yuvarlandık. Göz göze karşılaşmamız hayatım boyunca unutamayacağım bir an oldu. Bir ara ailenin diğer bireyleri toplanarak 12 goril oldular muhteşemdi. Onları yaklaşık 2 saat civarında seyrettik. Dönüş yolunda ise yoğun sağanağa yakalanmamız geziyi sırılsıklam  bitirmemize sebep oldu. Affedersiniz donuma kadar ıslandım ama inanın değdi. Milli parkta gorilleri görmemizin bedeli 25 km yürümek oldu. Gezi sonunda ise devlet yetkilileri tarafından hazırlanan yürüyüş sertifikası bizlere verilerek onurlandırdılar, sağ olsunlar. Ben bu etkinlik için Qasis Overland şirketinde 585 Paund ( 2.785 TL )  ödedim. Öğrendiğim kadarıyla gelmeyenin yerine oraya giderseniz 500 dolar civarına da katıla biliniyormuş, tabi bu bir duyum.

Böyle bir deneyimi yaşadığım için inanılmaz mutluyum, hayatımın en özel anlarından birisi olduğunu söyleyebilirim. Yine olsa yine deneyimlemek isteyeceğim bu özel deneyimi yaşamanız dileğiyle..

 

Hazırladığım goril videosunu buradan izleyebilirsiniz.
Tüm Dünya ülkelerine herzaman bulabileceğiniz ucuz uçak biletleri Tickets.com.tr adresinde.