Ukrayna Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ukrayna ülkemizin kuzeyinde her ne kadar araları çok iyi olmasa da Rus etkisi altında kalmış güzel bir ülke. Ukrayna, çoğunluğu Rusya, Belarus, Polonya, Moldova ve az bir kara parçası ile Romanya’ya komşudur. Ülkemizden farklı hava yolları ile her gün düzenli olarak, başkent Kiev, Lviv, Odessa, Kharkiv, Zaporijya şehirlerine uçuş bulabilirsiniz. Ukrayna’ya 60 gün vizesiz olarak seyahat edebileceğinizi unutmayın. Ülkenin para birimi ise Grivna, 10 $ yaklaşık 270 Grivna yapmakta. Bugüne kadar Ukrayna da Lviv Kharkiv ve Odessa’yı gezdim. Lviv’i öylesine kadar çok sevdim ki kısa sürede 2. Kez ziyaret etme isteği duydum. Ülkenin üç farklı bölgesin de olmuş biri olarak itiraf etmeliyim ki açık ara en iyi şehri kesinlikle Lviv. Orta çağdan günümüze kadar korunmuş bölgesi ile Avrupa’yı aratmayan bir görüntü sunuyor ziyaretçilerine. Ukrayna’nın en güzel yönlerinden birisi ise şehrin merkezinde (gördüğüm bütün şehirler de) devasa büyük parklar yapılmış. İnsanların yürüyüş yolları, dinlenme alanları ve çocuklar için oyun parkları her yer de mevcut.

Ülkenin en bilindik lezzetleri Borş çorbaları ve Vareniki isimli mantıları. Ukrayna kafeleri benim inanılmaz keyifli bulduğum ve fiyat olarak da ekonomik yerleri. Özellikle Lviv’de sanatsal dekore edilmiş kafeler resmen beni büyüledi. Ulaşım ise çok yaygın, ülke içi etrafında ki tüm ülkelere nerdeyse her şehirden araç bulabilirsiniz. Tren de aynı şekilde tüm şehirlere düzenli seferler yapılıyor. Tren konusunda yalnız bizim ülkemiz de ki konforu beklemeyin derim 🙂 Tren bileti için Ukrayna Demiryolları sitesini ziyaret ederek biletinizi önceden almanızı öneririm. Keza bilet fiyatları uygun olduğu için dolu olabiliyor. Ukraynalılar tren istasyonlarına Vagzal (yazılış Vokzal) diyorlar. Otobüs seferleri için burayı tıklayarak bilgi edinebilirsiniz.. Eğer taksi ihtiyacınız var ise telefon ile taksi çağırmanızı öneririm, baştan nereye ne kadara gideceğini size söylüyor, yoldan çevirdikleriniz ise artık ne tutturursa 🙂 Yaya geçidine çok saygıları olsa da eğer kırmızı ışıkta geçmemenizi öneririm, haklı olarak yolun ona ait olduğunu düşündükleri için hızlarını kesmiyorlar aman dikkat 🙂

Ukrayna’da eğer fazla zaman geçirmek isterseniz önerim yerel hat alarak internet sorununuzu çözebilirsiniz. Tahmini 20 Tl ödeyerek 5 gb internetli bir hat alabilmeniz mümkün, operatör ise Vodafone ya da Kvystar önerimdir. Genel anlamda seyahat için ucuz bir destinasyon diyebilirim. Biletinizi önceden kampanya ile aldığınız taktirde bütçesel anlamda uygun bir gezi yapabilirsiniz. Ulaşımda yeme içme de market fiyatları da uygun diyebilirim. Kiev, Lviv, Kharkiv ve Odessa başlıca görülecek yerleri.

Keşfetmelisiniz.
Tüm Dünya ülkelerine herzaman bulabileceğiniz ucuz uçak biletleri Tickets.com.tr adresinde.