Üsküp Gezilecek Yerler

Makedonya Yahya Kemal Bayatlı, Mehmet Akif Ersoy, Mustafa Kemal Atatürk, Atatürk’ün dedesi Hakkı Efendi, Rahibe Terasa ve Büyük İskender’in ülkesi. Ülkede Makedonca, Sırpça, Boşnakça yaygın olarak konuşulmakta. İngilizce ve eski Üsküp‘te çokça Türkçe konuşan ve anlayan kesim var. Vardar nehri şehri ikiye ayırmış, eski Üsküp ve yeni Üsküp diye. Nehrin üzerinde Fatih Sultan Mehmet Han’ın yaptırdığı Taş köprü hala ihtişamını korumaktadır. Eski Üsküp Osmanlı mimarisinin olduğu Boşnak, Arnavut ve Türk kesimin yaşadığı bir yerleşim. Yeni Üsküp ise onlarca heykellerin ve yeni yapılaşmanın hala devam etmekte olduğu Makedon ve Sırpların yaşadığı kesimdir. Şehrin iki ayrı güzellikteki mimarisini ben seviyorum. Sabah kahvaltısı diğer ülkelere göre burada eski Üsküp’te börek ve gevrek (Simit) yiyebileceğiniz 1-2 pastane mevcut. Köprünün karşı tarafında ise genellikle kahve ve kruvasan bulacağınız kafeler 🙂

Şehri ilk eski Üsküp’den dolaşmaya başlamak istedim çünkü tarihi her zaman daha çok önemsiyorum. Eski Davut Paşa hamamı ve cami, Osmanlı mimarisinin izlerini bugüne kadar taşımakta. Bahçesinde Osmanlı mezarlarını da görebilirisiniz. Bit pazarının hemen girişindeki taş cadde mimari açıdan çok güzel. Bu arada pazar günleri kurulan bitpazarında gerçekten çok ucuz ürünler bulabilirsiniz. Eski caddede sağlı sollu dükkanlarda genellikle mücevherat ve yemek dükkanlarda mevcut.

Kurşunlu han hala günümüzde kullanılmakta. Handa dolaşıp bir kahve içmenizi öneririm. Mustafa Paşa Cami görülmesi gereken diğer güzel yapılarındandır. Üsküp kalesine çıktığımda şehri kuşbakışı görmek keyifli. Tepede yapılan bu kale şu an tadilatta olduğu için içindeki bazı bölümleri gezemedim. Kaleden indikten sonra sırasıyla Saat kulesi, kapan han, hünkar, Üsküp Türk çarşısı ve Makedonya müzesini gezerek şehri daha iyi tanımaya çalıştım. Taş köprüden geçtikten sonra heykeller şehrini anımsatacak yeni Üsküp modern yüzünü göstermekte bize. Büyük İskender meydanındaki (diğer adı Makedonya meydanı) Büyük İskender’in aslanlı heykeli ihtişamlı, görülmeye değer. Meydanda sizi yerel satıcılar ve çocuk dilenciler etrafınızı sarabilir önemli eşyalarınızı korumanızı öneririm. Köprünün hemen diğer ayağında Büyük İskender’in babası Kral Philip’in heybetli heykelini şehrin her yerinden görmek mümkün.

Makedonya meydanın etrafında sayısız güzel cafeler mevcut. Benim tercihim ise Vardar nehrine manzarası, mimarisi ve bahçesi ile köprünün ayağındaki Cafe Dion. Meydanın etrafında heykeller çokça mevcut. Üsküp’ün gençlerin yoğun olarak bulunduğu yer meydan civarı. Çağdaş sanat müzesi, Nerezj manastırı, Zafer kapısı, Eski tren istasyonu (şehir müzesi), Makedonya mücadele müzesi, Rahibe Terasa evi, Aziz Saviour Kilisesi, Ristik sarayı, Aziz Dimitrija Solunski Kilisesini ziyaret edebilirsiniz.

Unutmadan ;

Vodno’ya çıkıp şehri kuşbakışı izleyin.
Eski Türk çarşısında keyiflice dolaşın.
Kanyon Matka’yı mutlaka ziyaret edin.
Rahibe Terasa müze evini ziyaret etmelisiniz.
Köfte ve çömlekte kuru fasülye yemeden dönmeyin.
Makedonya mücade müzesini görmelisiniz.
Gece eğlenceleri için Üsküp kafeleri çok eğlenceli görmelisiniz.
Kapan handa kahve içmelisiniz.