Varanasi Gezilecek Yerler

Varanasi Hindistan’ın ve Tanrı Shiva’nın binlerce yıllık kutsal şehri. Gelen ziyaretçileri mistik havasında büyüleyen bir o kadar da iten garip bir şehir.  Kutsal saydıkları Ganj nehrinin kenarına kurulu olan şehir dünyanın eski şehirlerinden birisi olarak bilinir. Öyle kutsal sayılıyor ki bu nehir, yakılan ölüler atılıyor, yıkanılıyor, çamaşırlar yıkanıyor üstüne üstelik ağızlarını da bu suyla çalkalıyorlar.  Şehrin geçmişteki isimleriyse Kashi, Banaras, Benares  ve Anand Van olmuş. Hinduları tüm kötülüklerden ve günahlardan arındırdığına inanılan, Ganj nehri kenarındaki Ghatlarda  ölü yakma törenleri şehrin en çok dikkat çeken anlarından.  Ayrıca her gece yaklaşık 4.000 yıldır düzenlenen Aarti törenleri ise gördüğüm en etkileyici etkinliklerden birisi olarak hafızama kazındı.

Varanasi Gezilecek Yerler
Varanasi Gezilecek Yerler

Ölü Yakma Törenleri :  Ölü yakılan en önemli ghatlar Manikarnika ve Harishchandra’dır, burada ölüler 24 saat yakılıyor. Öyle ki bu ghatlarda yakılan ateşin yüzyıllarca sürdüğü söyleniyor. Ölü yakma törenlerinde fotoğraf ve video çekmek onlar için saygısızlık olarak düşünüldüğü için izin verilmiyor. Bu konuda hassasiyet istedikleri kadar bunu paraya dökende insanlar var dikkat derim. Ölü alana geldiğinde yakılmadan önce odunları alınıyor, ailenin erkek bireyi saçlarını kazıtıyor ve ölü Ganj’a indirilerek su serpilip son bir defa kutsanıyor. İlk ateş erkek birey tarafından yakıldıktan sonra yakma işlemini gerçekleştiren kişi yakım sırasında kükürt atarak et kokusunun etrafı sarmamasını sağlıyor. Tamimiyle yandıktan sonra tekrar doğacağına inanılan Ganj nehrine atılıyor. Kutsal sayılan nehire hamile kadınlar, 12 yaş altındaki çocuklar, yılan sokulanlar, din adamları yakılmadan atılıyor. Şehrin tanınmasına vesile olan iki olaydan birisidir ölü yakma törenleri. 

Aarti Törenleri :  Bu şehirde ölü yakma törenleri ile beraber en önemli etkinliklerden birisidir Aarti törenleri. Binlerce yıldır süre gelen varoluşu şehri biraz daha anlamlı kılmaya yetiyor. Her gün sabah 05:00’te ve 19:00’da olmak üzere Dasaswamedh ghat üzerinde iki kez düzenleniyor. 5 kişi tarafından yönetilen tören kutsal saydıkları Ganj nehrine doğru gerçekleştiriliyor. Aarti ismi  ise karanlığı kovmak anlamını taşıyor. Ganj nehri üzerinde  yüzlerce tekne ziyaretçileriyle beraber törenleri izliyor.

Ganj Nehri :  Hinduların inançları gereği tekrar doğacaklarına inandıkları kutsal Ganj nehri. Şehrin tüm tanınan değerlerinin burada olduğunu belirtmek gerek. Ölü yakma törenlerinin düzenlendiği Ghatlar, binlerce yıldır yaşatılan Aarti törenleri

Varanasi gezilecek yerler

Ghatlar :  Ghatlar yani merdivenler, Ganj nehrinin kenarında onlarca olmasına rağmen en önemlileri Manikarnika ve Harishchandra’dır. Kalabalıkların en büyük sebepleri bahsettiğim gibi ölü yakma törenleri ve Aarti törenleridir. Zaten Varanasi demek bende Ghatlar demek, çünkü her şey burada gerçekleşiyor.

Ramnagar Fort : Ganj nehrinin doğusunda yer alan hem saray hem de müze olarak kullanılan gösterişli bir yer. Buradan güneşin batışını izlemenizi öneririm. Müzenin içinde Amerikan arabaları, mücevherler, astrolojik bir saat bulunmakta dikkatinizi çekebilir, zamanınız olursa uğramanızı öneririm.

Kashi Vishwanath Temple :   Tanrı Shiva’ya ithaf edilen bu tapınağı ücretsiz gezebilirsiniz. İçerisini gezmek biraz vaktinizi alacaktır çünkü harika sanatsal bir tapınak etkileyici olduğunu söyleyebilirim. Varanasi’nin merkezinde yer alan tapınak Hindular için bir inanç merkezidir. Tanrı Shiva’ya göre burası uzun zamandır bir inanç merkeziymiş. Şehrin en kutsal tapınaklarından birisi olan  Kashi Vishwanath Temple görülmeye değer. Burayı keşfetmelisiniz.

Ölü yakma törenleri Varanasi

Varanasi’de konaklamamı ise ucuz yollu ghatlara yakın olan hostelde yaptım. Çok temiz diye öneremem ama günlük 10 lira gibi bir ücrete kaldım. Eğer düşünürseniz Varanasi hostel tören alanlarına yürüyerek 7-8 dakika uzaklıkta. Varanasi’de ne yenir derseniz sizi ülkenin her yerinde aynı olan yemeklerini Hindistan’da ne yenir yazımda okuyabilirsiniz. Şehre ulaşımımı ise Jodhpur’dan uçakla yaptım. Varanasi havalimanından şehir merkezine taksi ya da dışarıda bulunan rikşalar ile gelebilirsiniz, pazarlık yapmayı unutmayın. Varanasi tarihi binlerce yıl öncesine dayanan bir geçmişe sahip. Değerleri,  gelenekleri ve kültürleri yaşatılıyor. Dünyada görmek istediğim ilgimi çeken şehirlerden biriydi. Şehrin pisliği, keşmekeşliği ve sayacağım bir çok olumsuz neden yine de bu şehri benden uzaklaştırmadı. Bu şehrin nedendir bilnmez ama mistik bir hava verdi bana. Belki de etkilendiğim binlerce yıldır süre gelen Aarti törenleri ve ölü yakma törenleri olsa gerek. Dedim ya bu şehir dünyada gördüğüm en ilginç ve etkileyici şehirler arasında yerini alacak.
Tüm Dünya ülkelerine herzaman bulabileceğiniz ucuz uçak biletleri Tickets.com.tr adresinde.