Vatikan Müzesi

Vatikan müzesi, belki de dünyanın en güzel müzelerinden biri. Ben müzeye girmeden önce iki kere düşünürüm sonuçta az buz değil ortalama italya da bir müze 10 euro, düşünsenize bir şehirde 5 müzeye girdiğinizi 🙂 .  Bir kaç şehir dolaştığınızı, yok canım babam o kadar zengin değil benim 🙂 Vatikan müzesine giriş 16 €, girişte sıkı bir güvenlik kontrolü var, çanta ile girilmesine izin verilmiyor ve çantanızı bırakacak bir yere yönlendiriliyorsunuz. Sahi yukarda giriş ücreti belirttim 16 € diye işte bu müzeyi gezmeniz için bu para fazlasıyla değer bence. Üstüne bir de sanat harikası Sistine Şapelini geziyorsunuz. Bundan iyisi şamda kayısı arkadaş 🙂

Vatikan’ı gezmek az buz değil özellikle müzede çok zaman geçireceğinizi unutmamanızı isterim. Müze içerisinde sizi yol sonunda Sistine Şapeli’ne çıkaracak olsa da bayağı geniş bir sanat koleksiyonunu göreceksiniz. Klasik eserler müzesi, Mısır antik müzesi, Roma dönemine ait olan lahit, heykel, mozaik ve döneme ait yazıtların olduğu Lateran Profone müzesi, Apigrafi koleksiyonu, Sobieski odası, Haritalar galerisi, Etrüks müzesi, Goblen halı galerisi, Modern ve dini sanat galerisi ve tabiki ihtişamlı Sistine şapelini göreceksiniz. Buradaki eserler karşısında gerçekten etkilenmemek elde değil. Aslında bu kadar bölümü gezerken medeniyetler arasında da yolculuk yapmış gibi hissedeceksiniz kendinizi. Duvar halı galerisinde ise zamanının teknik ve bilgisiyle bu kadar net çizimin olması gerçekten hayret verici. Şimdiler de ise bizler bir tıkla dünya haritasını önümüze serip tıklayarak gezebiliyoruz sanal alemde 🙁 Eskilerin her zaman zamanının bilgi ve birikimine hayranım. Beni en çok etkileyenlerden biri de özel yerlerden biri Sistine Şapeli. Rönesansın en büyük eserlerinden kabul edilen Kıyamet gününü tasvir edilmesi gerçekten büyüleyici, dakikalarca kafam kaldıramadım eserden.

Buradan çıkışta ise cafelerden kahvenizi alın ve Vatikan bahçelerinde soluklanın. Vatikan’ı ziyaret ederken ben yorulmadım diyen arkadaştan fena kıllanırım doğrusu. Harika tasarlanmış bahçelerde keyifle vakit geçirebilir dinlenebilmeniz için harika bir yer. Vatikan’da dolaşmak gerçekten özveri ister sizden, sürekli ayakta kalarak belki binlerce eseri görecek ve hayranlıkla seyredeceksiniz. Anlamaya çalışırken bazen insan zorluk yaşıyor. Bu kadar tarihi ve eserlerini incelemek gerçekten büyük özveri. Benim gezerken ayaklarıma kara sular indi vallahi. Hayatımda gördüğüm en muhteşem müze diyebilirim. Beni gerçekten büyülemeyi başardı.

Roma‘ya yolunuz düşerse bir gününüzü ayırınız efendim, gerçekten hakkıyla gününüzü harika kılacak bir yer. Gelin, görün sanata doyun derim.

Gezi dolu günleriniz olsun…