Vietnam’da Görülmesi Gereken 5 Yer

Gezen insanın büyük bir özlemle keşfetmeyi beklediği bir destinasyondur Vietnam.  Doğası, kültürü, insanları ve güzellikleriyle büyük keyif yaşanacak güzel ülkelerden biridir. Ülkenin gezilecek noktası çok fazla, bu yüzden gezinizde 2 hafta ve civarında vakit ayırmak mantıklı olacaktır. Ülkenin kuzeyi doğası ve yerel insanları daha fazla görebileceğimiz yerdir. Güneye indikçe tarih ve deniz ön plana çıkacaktır. Keşfetmeniz dileğiyle..

Hue imparatorluk şehri
Hue imparatorluk şehri

Vietnam gezerken görülmesi gereken 5 yer.

*Sa Pa :  Ülkenin en güzel doğal güzelliklerinden pirinç teraslarının olduğu Sa Pa’yı mutlaka görmelisin. Kaldığım 19 gün boyunca listeme burayı sığdıramadığım için kendime kızmadım değil L Vietnam insanını en doğal haliyle görebileceğim ender yerlerden birisi. Buraya bir tek başkent Hanoi’den ulaşabilirsiniz. Mevsiminde giderseniz yeşil tonlarında harika bir doğayla karşılaşacağınıza eminim. Ben göremedim içimde kaldı ama mutlaka listenize almanızı isterim.

*Ban Giac Waterfall :  İnsanın hayatında böyle bir doğa güzelliği az görür. Zambiya ile Zimbabwe sınırını ayıran Viktoria şelaleleri gibi Ban Giac’ta Vietnam ve Çin arasında sınır oluşturuluyor. Başkent Hanoi’den yaklaşık 12 saat süren uzun ve yorucu bir yolculuk sonrası gelinebilir bu eşsiz doğa manzarası karşısında büyülenirsiniz. Sabah vardığınızda çok az akan şelale daha sonra kapakların açılmasıyla görkemini gösterecektir. Karşısında Çin kıyısının uzaklığıysa 50 metreyi buluyor. Çin’e bu kadar yakınken görememek böyle bir şey olsa gerek. İyi ki gelmişim, görmüşüm dediğim anlardan birisi oldu. Mutlaka listenize almanızı öneririm. 

Hanoi'nin en güzel yapılarından
Hanoi’nin en güzel yapılarından

*Hanoi Old Qarter :  Ülkedeki ilk geliş noktalarınızdan birisi Hanoi olursa, keyifle geçen bir yer olacaktır. Çünkü Hanoi’nin bu güzel bölgesi. Sıcak insanları, keşfi kolay ve bir o kadar karmaşık sokakları, her bir yerden fışkıran motosikletlere rağmen sevilecek bir yer olacaktır. Keşfi güzel tarihi bir bölgedir.

*Ha Long Bay :  Unesco Dünya Mirası listesinde olan dünyada eşi benzerini göremeyeceğiniz mükemmel bir yer. Hanoi’de alacağınız günü birlik ya da konaklamalı turlarla bu mükemmel manzarayı görme imkanı edebilirsiniz. Ha Long Bay körfezinin anlamı “Alçalan Ejderha”.  Körfezde bu adacıklardan yaklaşık iki bin tane olduğu söylenmekte. Vietnam’da yapılacaklar listenizde mutlaka yer almalı. Eminim ki yaşayacağınız en özel anlardan biri olacak.

Ban Giac şelaleleri görülmeye değer
Ban Giac şelaleleri görülmeye değer

*Hue Imperial City :  Hue’de görülecek en önemli yer. İmparatorluk Sarayı 1993 yılında Unesco Dünya Mirası listesine alınmış olup çok sayıda ziyaretçi çekmekte. Saray içindeki ve dışarısındaki alanları gezmek için bir gün yeterli olacaktır. 

Bu güzel ülkeyi keşfetmeniz dileğiyle..