Viktoria Şelalesine Yolculuk

Afrika gezimin başlangıç noktası Doğu Afrika ülkeleri olan Tanzanya, Kenya, Uganda ve Ruanda ile birlikte doğasıyla beni büyüleyen Zanzibar adası oldu. Bu bölgeyi gezdikten sonra hedefim güneye inmek ve Zambiya ile Zimbabwe arasında sınır oluşturan dünyanın en büyük şelaleleri olan Viktoria şelalesini görmekti. Bunun için 3 yolum vardı. Otobüs ile Dar Es Salaam’dan sınır şehrine Mbeya’ya gitmek, oradan da Tundurma sınırına geçip Zambiya’ya girdikten sonra yine otobüsle Mpkia, Serenje, Kapiri Mposhi üzerinden Lusaka’ya varmak. Bu hem yorucu hem çok aktarma olacağı için otobüsü tercih etmedim. Uçak ile alternatif uçuşlar bakmama rağmen Dar Es Salaam’dan Lusaka’ya bulduğum en uygun uçuş tek yön 1.920 TL hem de 2 hafta öncesinden bakmıştım. Afrika’da uçuşlar cidden pahalı, eğer aylar öncesinden almadıysanız uçak tercih etmek pek mantıklı değil. Tabi ki bu kadar yola bir dünya uçak parası vermedim. Benim tercihim tren oldu, Dar Es Salaam’da Tazara tren istasyonundan  Cuma günleri kalkan Mukuba trenine bindim. Biletimi 4 gün önceden gidip aldım, size rezervasyonunuz olup olmadığını soracaklar ve bilet diye elinize nostaljik bir minik karton verecekler. Ben uzun süre bakıp bakıp gülmüştüm. Ayrıca tren günü geldiğinde gişedeki deftere yolculuk bilgilerinizi yazıyorsunuz. Aynı hatta Salı günleri çalışan diğer Kilimanjaro treni de var. Ama söylenen bu trenin daha çok durakta durduğu ve bekleme yaptığı.

Viktoria Şelalesi - Zambiya
Viktoria Şelalesi – Zambiya

Trende 4 kişilik slipper kompartımanı tercih ettim, bunun için 104.000 TZS (Tanzanya Şilini) yani yaklaşık 50 $ ödedim. Gayet rahat bir yolculuk yaptığımı söyleyebilirim, ayrıca trende çok temiz ve iyi olduğunu da belirtmeden geçemeyeceğim. Zaman uzun olsa da farklı manzaralar seyrederek, yata kalka keyifli bir yolculuk yaptım. Sınıra geldiğinizde kompartımandan inmiyorsunuz, önce Tanzanya tarafında görevli gelip çıkış işlemini için mührünü vuruyor, sonra tren 1 km kadar ilerledikten sonra Zambiya sınırında görevliler gelip güler yüzle selam verip 50 $ alıp 30 günlük single olarak kaşenizi vuruyorlar. Burada tek anlamadığım vize ile beraber tam 5.5 saat bekledik. Neyse canım burası Afrika pek anlamamaya çalışmak lazım. Eee ne diyordu Afrikalılar Pole Pole yani yavaş yavaş. Trende aynı zamanda restoran var, sabah öğle akşam servis yapıyorlar fiyatlar bir çok yere göre iyi. Ben gelmeden önce yolculuk erzağımı hazırlamıştım ama yine de ihtiyaç oluyor.

Bindiğim Mukuba treni express olarak geçiyor ve Zambiya’da ki Kapiri Mposhi şehrine ulaşmam 51 saat sürdü. Bu şehir son durak buradan şelaleye ulaşmak için, önce başkent Lusaka’ya  daha sonra da buradan 6-7  saat süren otobüs yolculuğu ile şelalenin bulunduğu Livingston şehrine ulaşmalısınız.