Wagah Border Sınır değişimi

Hindistan’ın en kuzeyinde bulunan şehirlerden birisi Amritsar. Burayı programıma alma nedenlerim Wagah Border, yani sınır nöbet değişimi ve Altın tapınak olmuştu. Gitmeden önce izlediğim videolarda bir o kadar ilginç olduğunu hissediyordum. Amritsar tapınak etrafından her gün sınıra götürecek onlarca tur düzenleyen seyyar kişiler mevcut. Bende birisiyle anlaşıp transferim için 200 Rupi ( yaklaşık 10 TL ) ödedim. Yaklaşık 25 dakikalık bir yolculuk sonrası Pakistan’ın Lahore kenti yakınında ki sınıra geldim. Buraya gelirken sırt çantası ile girilmediğini belirtmek isterim. Üzülmeyin girişte onlarca emanet tezgahı var 40 Rupiye ( yaklaşık 2 TL ) bırakabilirsiniz. Alana girilmeden önce 3 kez güvenlik kontrolünden geçiyorsunuz, tabi kadınlar ayrı, erkekler ayrı. Sınır alanına girdiğimde sağ olsun uzaktan turist olduğumu anlayan görevliler farklı bir koridordan turistlere ayrılan özel bölüme aldılar. Etkinlik alanına girdiğimde Hint şarkılarıyla coşan binlerce insan vardı, abartmıyorum cidden binlerce. Hint tarafı bildiğin stadyum katları çıkmış. Çalan oynak Hint şarkılarında kendini kaybeden ve bir o kadar da güzel dans eden Hintli canlar günümü neşelendirdiniz valla.

Tören başlamak üzereyken ortaya çıkan beyaz kıyafetli orkestra şefimi desem çığırtkan mı desem hareketleriyle Hintlilerin adrenalini yükseltmeye başladı. Önce 2 robocop askerin sınıra geçmesiyle başlayan seranomi daha sonra diğer askerlerinde gösteri şeklinde sınır kapısına ilerlemesiyle devam etti. Tüm bunlar Hindistan tarafında yapılırken karşı Pakistan tarafında da aynısı gerçekleşiyordu.

Törenler her gün düzenli olarak gerçekleşiyor ve ücretsiz. 45 dakika süren etkinlik sonrası eğer Hindistan vizeniz multi ise Pakistan tarafına geçip tekrar Hindistan’a dönebilirsiniz.

Keşfetmelisiniz..
Tüm Dünya ülkelerine herzaman bulabileceğiniz ucuz uçak biletleri Tickets.com.tr adresinde.