Zanzibar Gezilecek Yerler

Afrika kıtasını ilk yaşadığım yer olarak hafızamda kazınacak bu güzel ada. Zanzibar gezilecek yerler bakımından bir çok insanı pek çekmese de muhteşem beyaz kumsalları, rengarenk denizi, eksik olmayan güneşi, nefis plajları, Stone Town bölgesinde nostaljik sokakları, adada her an karşınıza çıkan hayvanlarıyla beni içine çekti. Zanzibar’da ilk izlenimim ise tipik bir Afrika ülkesinden çok Hint Arap karışımı bir hava hissettim. Öyle ki kent merkezinde ki daracık sokaklardaki kapılarda bunu fazlaca hissettim. Zamanın tüccarların uğrak noktası olan ada aynı zamanda Afrika’da köleliğin en çok yaşatıldığı yerlerin başında olarak biliniyor. Unguja, Pemba ve Prison adalarının geneline Zanzibar adası deniyor. Adaların en merkezi ve büyüğü ise Unguja adası.

Zanzibar Adası
Zanzibar Adası

Ada dış işlerinde Tanzanya’ya bağlı olsa da özerk bir ada. Kendi bayrağına ve  başkanına sahip. Adanın başkenti sayılan yer ise Stown Town bölgesi. Burası aynı zamanda Unesco Dünya Mirası listesindedir. Bu adanın tanınmasının sebeplerinden birisi ise Queen grubunun solisti Freddie Mercury burada doğmuş olması. Bu bölgede aradığınız her şeyi burada bulmak mümkün. Adaya ilk adımımı attığım andan itibaren karşılaştığım kalabalık  ve etrafı saran onlarca insan topluluğu biraz şaşkın etse de kısa bir duraksamadan sonra Jambiani bölgesine gitmek için taksiye atladım. Kaldığım bölge oteller bölgesi olarak bilinse de Jambiani tam bir cennet gibiydi. Günde iki kez gerçekleşen gel git ve sankbeng  adını verdikleri suyun çekilmesi sonucu oluşan kum tepecikleri ilgi çekici.  Adanın en çok tercih edilen bölgeleri ise  Zanzibar adası  bölgede Madagaskar’dan sonra en büyük ada. Sokaklarda ya da yollarda sizi görenlerin gülerek Jambo (Merhaba) demesi, çocukların el sallamaları insanın içini sımsıcak eden bir duygu.

Zanzibar Adası

 

Zanzibar Adasına Türkiye’den Qatar Airways ile Doha aktarmalı uçabilirsiniz. Ben tercihimi Tanzanya’nın sahil şehri Dar es Salaam’dan yana kullandım. Adaya geçmek için iki yolunuz var, ya hava yoluyla 20 dakikalık bir yolculuk ile varabilir ya da benim yaptığım gibi deniz otobüsü ile 1.5 saatte varabilirsiniz. AzamFerry sitesinden öncesinden bilgileri girerek rezervasyon yaptırmanız ve gittiğinizde limanda pasaportunuz ile beraber bitinizi almanız gerekiyor. Bileti ücreti ise tek yön 35 Dolar. Ada içerisinde gidebileceğiniz bölgelere ulaşım taksi, dala dala (yürüyen dolar) dedikleri kamyonetler ve minibüsler ile sağlanıyor. Feribottan indiğinizde çevrenizi saran taksilerle gitmek isterseniz uyarım emin olun ki 2 katı fiyat söylemişlerdir, pazarlığınızı etmeyi unutmayın derim.

Muhteşem kumsallarıyla Zanzibar Adası

 

Adada yapılacak fazlaca etkinlik bulunmakta. Ama bence en güzellerinin başında yerel yelkenli tekne olan Dove ile rengarenk okyanusta gezinmek. Ağır ağır rüzgarın gücüyle çalışan teknede mutlaka keyif sürün isterim.  Sabahın 6’sında botlarla gidilen yunus turunda heyecanlı anlar yaşamaya ne dersiniz? Yaklaşık bir saat süren etkinlikte isterseniz daha doğrusu hızına yetişebilirseniz yunuslarla yüzmek keyifli olur değil mi? Tekneye binmeden önce dalacaksanız size Şnorkel sağlanıyor ve bu turun ücreti ortalama kişi başı 25 dolar civarı. Jozani’nin balta girmemiş ormanlarında kırmızı sırtlı Colombus maymunlarını görebilir, ayrıca ormandaki mangroove ağaçlarını görebilirsiniz. Jozani ormanını 10 dolar giriş ücreti ödeyerek  2 saatte dolaşabilirsiniz. Ormanın hemen karşısında bulunan ve koruma altındaki piton, kara ve su kaplumbağaları, iguana ve balık havuzlarını da ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Jambiani bölgesi şnorkel ve kite sörfü için ideal bir bölge, burada aynı zamanda bir çok okulu da bulunmakta. Bölgenin diğer aktivitelerinden biriside baharat turudur. 20 çeşitten fazla baharat türlerinin bulunduğu çiftlikleri rehberler gezebilir ve meyvelerin tadına bakabilirsiniz. Stone Town yani şehir merkezi ise daracık sokakları, birbirinden ilginç ve süslemeleri kapıları ile dikkat çeken bölge. Sokakların arasında tezgah açan ressamları, hediyelik eşya ve maske satanları ziyaret edebilir alışverişinizi yapabilirsiniz. Her yerde ki gibi burada da önerim pazarlığınızı sıkı sıkıya  yapmayı unutmayın. Burada dragani market ve balık pazarını (kokuya dayanabilirseniz) ziyaret edebilirsiniz. Balık pazarının hemen arkasında bulunan köle pazarı’nı hikayesi hüzünlü olsa da ziyaret edebilirsiniz. İnsanlığın en büyük en kötü dramlarından birisidir bu, düşündükçe hüzün kaplıyor insanın içini. 5 Dolar giriş ücreti ödeyerek 1 saat civarında gezebilirsiniz. Yine kent merkezinde dolaşılabilecek yerler Afrika kıtasına yapılan ilk elektrikli asansörün olduğu bina olan House Of Wonders  ve Queen grubunun efsane solisti Freddie Mercury’un doğduğu evi ziyaret edebilirsiniz.
Tüm Dünya ülkelerine herzaman bulabileceğiniz ucuz uçak biletleri Tickets.com.tr adresinde.